10 ایده کتابخانه های خانگی منحصر به فرد برای منزل شما

احیای حس ناب ورق زدن کتاب در عصر دیجیتال

اگر چه در عصر دیجیتال و پیشرفت تکنولوژی هستیم، اما هیچ کتاب الکترونیکی نمی تواند لذت ورق زدن یک کتاب خوب در دستان شما را تداعی کند. برای ما که اینطور بوده است و جز در موارد خاص و کمبود منابع تلاش کرده ایم از کتاب های کاغذی استفاده کنیم.

شاید شما هم همچون خیلی از افراد دوست داشته باشید کتاب های مورد علاقه خود را فقط به نمایش بگذارید و یا در اوقات فراغت به گوشه ای دنج بروید و آن ها را مطالعه کنید. در این صورت نیاز به یک کتابخانه در اتاق خود یا اگر خانه بزرگتری دارید یک اتاق جداگانه به عنوان کتابخانه خواهید داشت.

در این مقاله سعی می کنیم ایده های جالبی برای طراحی و اجرای کتابخانه خانگی در اندازه های مختلف به شما عزیزان ارایه کنیم.

کتابخانه کوچک MDF با قفسه بندی ساده سفید و مدرن

اگر یک خانه نقلی دارید که اجازه نمی دهد فضای زیادی برای طراحی و اجرای کتابخانه اختصاص دهید، ایجاد یک قفسه در ابعاد کوچک و شناور روی دیوار می تواند به شما کمک کند.

این کتابخانه ی کوچک می تواند به صورت شلف دیواری اجرا شود یا به صورت یک کتابخانه سنتی با کلاف چارچوب ساخته شود.

کتابخانه سفید MDF

کتابخانه چوبی کلاسیک تا سقف

این ایده مناسب خانه هایی است که هم سقف بلندی دارند و هم فضای کافی برای اختصاص یک اتاق به کتابخانه را دارند، بسته به ابعاد اتاق و شکل هندسی سطح مقطع می توان طرح های مختلفی را اجرا کرد اما هدف اصلی استفاده از تمام فضای موجود برای ساخت کتابخانه مد نظر است.

در صورتی که ارتفاع سقف حداقل 4 متر باشد می توان آن را در ارتفاع به دو بخش تقسیم کرد و با استفاده از پله ی دسترسی و بالکن فضایی برای گذاشتن میز و صندلی اختصاص داد.

کتابخانه چوبی کلاسیک

کتابخانه ای که میز ناهارخوری را احاطه می کند

شاید در ابتدا این طرح خام به نظر برسد اما حتما شنیده اید که خواندن کتاب خوب روح شما را تغذیه می کند پس چندان هم بی مناسبت نیست که این خوراک های روحی همیشه به شما نزدیک باشند و چه جایی بهتر از نشیمن خانه شما برای این نزدیکی.

دیوار هایی ساخته شده از کتاب

احتمالا در شبکه های اجتماعی چون پینترست یا اینستاگرام دیده باشید که مردم دوست دارند هر جای در دسترسی را تبدیل به کتابخانه کنند، اما این ایده زمانی جواب خواهد داد که به درستی اجرا شود.

فرقی نمی کند یک اتاق خواب یا کار و حتی پذیرایی باشد، دیوارهای این اتاق می تواند طوری تعبیه شود که برای یک تازه وارد به نظر برسد که با کتاب ها ساخته شده اند.

کتابخانه چوبی

قفسه کتاب کلاسیک همراه با قوس هنری

در دهه های گذشته استفاده از فضای داخلی دیوار برای ایجاد کتابخانه یا قرار دادن اشیای زینتی بسیار رایج بوده است که با ظهور سبک هایی چون مینیمالیسم استفاده از آن ها کمتر شده است.

اما به شما اطمینان می دهیم اجرای درست یک کتابخانه در بطن دیوار زیبایی منحصر به فردی به فضای نشیمن خانه ی شما خواهد داد.

کتابخانه ای تا به آسمان

امروزه طرح کتابخانه های دوطبقه طرفداران چندانی ندارد، اما شاید یکی از دلایل این موضوع قابل اجرا نبودن این ایده در اکثر خانه ها باشد.

شرط لازم اجرای این ایده سقف بلند اتاق یا نشیمن است، حال آنکه استاندارد شهرنشینی ارتفاع نهایت 3 متر را برای شما در نظر گرفته است، با این حال اگر خانه ی شما استثناست یا خارج از شهر زندگی می کنید و این محدودیت ها را ندارید پیشنهاد می کنیم این ایده شگفت انگیز را اجرا کنید.

ارتفاع را به دو قسمت با نسبت 40% و 60% تقسیم کنید و با ایجاد راهرویی که از طریق پله به آن دسترسی دارید هم زیبایی کتابخانه تان را تضمین کنید و هم دسترسی به همه ی کتاب ها را راحت تر.

کتابخانه آبی رنگ

کتابخانه ای به رنگ اقیانوس

اگر به طیف رنگ های آبی و سبز علاقه دارید یا ست مبلمان شما رنگ هایی شبیه به این است، می توانید کتابخانه ی نشیمن خود را نیز با آن ست کنید.

امروزه ورق های MDF و ملامین در رنگ های مختلف در دسترس هستند و اجرای این ایده را برای شما راحت تر خواهند کرد.

کتابخانه میز تلویزیون

ترکیب کتابخانه با میز تلویزیون

در نگاه اول شاید ترکیب این دو از نظر فرهیختگان خیلی جالب نباشد، اما فراموش نکنید که قرار نیست همه چیز منطبق با یک قانون مشخص باشد.

اگر فضای کافی در خانه یا نشیمن خود نداشته باشید این ایده برای شما بسیار کاربردی خواهد بود به این شکل که دیواری که تلویزیون خود را روی آن نصب خواهید کرد را در نظر بگیرید، حالا فضایی کمی بیشتر از اندازه تلویزیون را در قسمت میانه پایینی جدا کنید و بقیه فضا را به قفسه های کتاب اختصاص دهید.

رنگ این قفسه ها می تواند خنثی باشد یا حتی همانطور که بالاتر اشاره شد با رنگ ست مبلمان شما هماهنگ باشد.

درب کتابخانه ای

درب ورود به کتابخانه یا کتابخانه ای برای ورود

کمبود فضا در بیشتر موارد باعث خلق ایده های جالب شده است، یکی از این ایده ها چیزی شبیه به درب های سنتی قدیمی ایرانی است.

پنج دری ها با شیشه های رنگی را در خانه مادربزرگ و پدربزرگ ها به یاد بیاوریم، حال آن بخش ورودی را جدا کنیم و به جای شیشه های رنگی اطراف قفسه ی کتاب را تصور کنیم، زیبا نیست؟

اتاق کتاب

پنجره ای رو به روشنایی

حالا که از فضای کنار درب ورودی برای کتابخانه استفاده کردیم چرا از پنجره ها استفاده نکنیم؟

فضایی با عرض و ارتفاع 3 متر را روی یکی از دیواره های اتاق پذیرایی در نظر بگیرید که به 9 بخش تقسیم شده است، حالا 5 تا از این خانه ها را به قفسه های کتاب اختصاص دهید و 4 بخش باقیمانده را پنجره های بازشونده تصور کنید.

فراموش نکنید این ایده را بهتر است که در یک فضای نورگیر خوب اجرا کنید تا قفسه های کتابخانه جلوی ورود نور به فضای داخلی را نگیرند.

هدف فقط ساخت کتابخانه نیست، بیایید کتاب بخوانیم

هزاره ی سوم که همزمان شد با پیشرفت سریع انواع تکنولوژی و ظهور شبکه های اجتماعی جامعه کنونی را هرچه بیشتر به سمت مصرف گرایی و زندگی سطحی سوق داده و خواهد داد.

یکی از راه های برون رفت از سطحی نگری و مصرف گرایی معرفی کتاب های خوب و فرهنگ سازی در زمینه ی کتابخوانی است.

در این مطلب سعی شد از نظر زیبایی شناسی چندین طرح و ایده برای ساخت کتابخانه مطرح شود اما باور کنید که فقط ساخت کتابخانه در خانه شما را به یک فرهیخته تبدیل نخواهد کرد.

ما و شما هم در برابر نسل امروز و هم نسل بعدی مسوول خواهیم بود پس بیایید عادت خوب کتاب خواندن را ترویج دهیم و چه بهتر که با کتابخانه های زیبا در خانه های خود به رشد هرچه سریعتر آن کمک کنیم.

 

نظرات خود در مورد این مقاله را در قسمت پایینی همین صفحه و در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.