نحوه شستشوی تشک خوشخواب

بالساچوب  »  بلاگمجله سلامتی   »   نحوه شستشوی تشک خوشخواب

شستشو و نظافت وسایل منزل باید مرتباً انجام شوند. اما برخی از وسایل هستند که ممکن است در طولانی مدت به فکر شستشوی آن‌ها نباشید. برای مثال بدون شک شما ملحفه‌های تخت را هر چند وقت یک بار تعویض کرده و آن‌ها را می‌شویید. باید بدانید که تشک خوشخواب نیز نیاز به شستشو دارد.
همان‌طور که می‌توانید نحوه شستن انواع روتختی را به راحتی در منزل انجام دهید، شستشوی تشک خوشخواب در منزل نیز امکان پذیر است. آلودگی تشک می‌تواند در دراز مدت باعث بیماری‌های مختلفی از جمله بیماری‌های پوستی شود. در این مقاله قصد داریم به آموزش شستشوی تشک تخت در منزل بپردازیم. اگر قصد دارید که تشک‌های خود را به بهترین شکل تمیز کنید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

روش شستن تشک خوشخواب

انسان یک سوم از زمان عمرش را در خواب سپری می‌کند. بنابراین طبیعی است همان‌طور که نیاز به شستشوی مرتب لباس‌ها داریم، باید روتختی و تشک را نیز شستشو دهیم. اما پیش از هر چیز اجازه دهید کمی در ارتباط با نظافت و پاکیزگی تشک‌ها مواردی را بازگو کنیم. در ابتدا توجه داشته باشید که نیاز است هر دو یا سه ماه یک بار تشک خود را برگردانید و از ظرف دیگر آن استفاده کنید. همچنین اگر می‎توانید تشک را در معرض نور خورشید قرار دهید تا میکروب‌های آن پاک شوند. در غیر این صورت باید به صورت مرتب تشک خود را بشویید. بنابراین نحوه نگهداری از تشک خیلی مهم است. اما جای نگرانی نیست. زیرا می‌توانید این کار را به راحتی و در منزل انجام دهید. در ادامه به آموزش شستشوی تشک تخت می‌پردازیم.

نحوه شستن تشک تخت فنردار

برای شستن تشک تخت خواب ابتدا باید روی آن را جاروبرقی بکشید. این کار باعث می‌شود تا اگر گرد و غبار و حشرات کوچک روی تشک قرار دارد از بین برود. توجه داشته باشید که روی تشک را به خوبی جارو بکشید. همچنین از لوله جاروبرقی برای پاک کردن گوشه‌های تشک استفاده کنید.

شستشو با جوش شیرین

در مرحله دوم از نحوه شستشوی تشک خوشخواب باید از جوش شیرین برای پاکسازی استفاده کنید. برای این کار جوش شیرین را روی همه تشک بپاشید. همچنین برای خوشبو کردن تشک نیز می‌توانید جوش شیرین را با برخی از خوشبو کننده‌ها ترکیب کنید تا بوی بد نیز از بین برود. توجه داشته باشید که جوش شیرین را روی کناره‌های تشک نیز بریزید. معمولاً در طول زمان حاشیه‌های تشک تغییر رنگ می‌دهند. جوش شیرین می‌تواند این آلودگی را از بین ببرد. پس از پاشیدن جوش شیرین روی تشک باید به مدت 30 دقیقه صبر کنید. پس از نیم ساعت می‌توانید دوباره روی تشک را جاروبرقی بکشید تا جوش شیرین روی آن باقی نماند.

در آخر باید اجازه دهید تا تشک به خوبی خشک شود. برای این کار بهتر است تشک را در معرض نور خورشید قرار دهید. برای مثال پنجره‌ها را باز کنید تا نور مستقیم به تشک تابیده شود. این کار علاوه بر خشک شدن تشک باعث می‌شود اگر میکروبی روی آن باقی مانده از بین برود.

روش شستن تشک طبی

تشک طبی یکی از انواع تشک است که کاربرد پزشکی و درمانی دارد. نحوه شستشوی این تشک همانند شستشوی تشک‌های فنردار است. به این معنی که نباید مستقیماً روی تشک آب بریزید تا به همه جای آن نفوذ کند. برای شستشوی تشک طبی باید ابتدا روی آن را جارو بکشید. اگر جارویی دارید که امکان تنظیم قدرت آن وجود دارد، آن را در بیشترین حالت خود قرار دهید.

پس از جارو کشیدن روی تشک باید مانند آنچه پیش تر گفته شد جوش شیرین بپاشید. جوش شیرین قدرت پاک کنندگی فوق العاده‌ای دارد. برای خوشبو شدن تشک نیز می‌توانید از روغن‌های خوشبو کننده استفاده کرده و آن را با جوش شیرین مخلوط کرده و روی تخت بپاشید.

پس از گذشت 30 دقیقه نیز مجدد روی تشک را جاروبرقی بکشید تا جوش شیرین‌ها از روی تشک پاک شود. در مرحله آخر نیز باید در و پنجره‌های خانه را باز کنید تا هوا در خانه جریان یابد و تشک خیلی زود خشک شود.

مراحل شستشوی تشک تخت

برای تمیز کردن تشک تخت ابتدا باید روتختی را از روی تخت بردارید و آن را به صورت جداگانه درون ماشین لباسشویی شستشو دهید. توجه داشته باشید که درجه آب را روی داغ ترین حالت تنظیم کنید تا همه میکروب‌ها کشته شوند و اثری از آن‌ها باقی نماند. حال می‌توانید به سراغ خود تشک بروید. لازم به ذکر است اگر با یک بار شستن فکر کردید که تشک هنوز به خوبی تمیز نشده یا همچنان بوی بد می‌دهد، دو بار تشک را بشویید. می‌توانید این کار را در همان روز با روزهای آینده تکرار کنید.

کلام پایانی …

در این مطلب با روش شستشوی خوشخواب در منزل آشنا شدید. توجه داشته باشید که تشک‌ها نیاز به نگهداری و شستشوی مرتب دارند تا همیشه پاکیزه باقی بمانند. تشک‌های آلوده می‌توانند باعث بیماری‌های مختلف از جمله امراض پوستی شوند. بنابراین شستشوی مرتب تشک و روتختی برای جلوگیری از بیماری بسیار حائز اهمیت است. اگر مدت زیادی است که تشک‌های خود را نشسته‌اید وقت آن رسیده که با آموزش بالا برای این کار اقدام کنید.


نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند