طراحی اتاق مطالعه برای افزایش تمرکز

دکوراسیون اتاق مطالعه

برخی از ما به خواندن کتاب بسیار علاقمند هستیم و یا ترجیح می‌دهیم که در فضایی به شکل اتاق مطالعه کارهای خود را انجام دهیم. برای داشتن یک اتاق مطالعه باکیفیت که هم آرامش را به وجود ما جاری کند و هم تمرکز ما در زمان کار و مطالعه افزایش می‌دهد کار چندان سختی نیست. کافیست تنها چند نکته را در دیزاین اتاق مطالعه خود رعایت کنید. امروز در ادامه مطالب شما را با هر آنچیز که باید راجع به طراحی اتاق مطالعه بدانید آشنا کرده‌ایم، بنابراین تا انتها همراه ما باشید.

نکات طراحی اتاق مطالعه

در طراحی اتاق مطالعه، نورپردازی جزو مهم‌ترین المان‌ها به حساب می‌آید. نورپردازی اتاق مطالعه می‌تواند تأثیر قابل توجهی در روحیه و همچنین بر روی حوصله شما هنگام کار و یا مطالعه کتابی بگذارد. در ادامه تعدادی از نکات مهم در نورپردازی اتاق مطالعه را که بهتر است در طراحی اتاق مطالعه به آن توجه داشته باشید، برای شما توضیح می‌دهیم:

 1. استفاده از نورهای طبیعی: سعی کنید اتاق مطالعه‌تان را در محلی انتخاب کنید که به نور خورشید دسترسی کافی داشته باشد. اگر این امکان وجود ندارد، بهتر است از پرده‌های روشن و شفاف استفاده شود تا نور طبیعی بیشتری به داخل اتاق بیاید.
 2. استفاده از نورپردازی محیطی: برای نورپردازی دکوراسیون اتاق مطالعه می‌توانید از نورپردازی محیطی استفاده کنید. برای مثال، می‌توانید برای نورپردازی پنجره یا زمین و حتی دیوارها از نورهای ملایمی که از چراغ‌های پنهان نشات می‌گیرد، استفاده کنید.
 3. دیزان اتاق مطالعه

رنگ مناسب برای دکوراسیون اتاق مطالعه

رنگ مناسب برای دکوراسیون اتاق مطالعه باید انرژی دهنده و در عین حال آرامش بخش باشد تا کارآیی و تمرکز شما را افزایش دهد. رنگ سفید، خاکستری، آبی روشن، سبز روشن و صورتی کم رنگ از جمله رنگ های مناسب برای اتاق مطالعه هستند. توصیه می‌کنیم که از رنگ های تیره و شلوغ پرهیز کنید چرا که می‌تواند بر روی کارایی شما تاثیر منفی بگذارد. چه شما سرویس خواب یک نفره داشته باشید و چه سرویس خواب دو نفره، برای داشتن بهترین اتاق مطالعه بهتر است به رنگ و دیزاین اتاق خود بیشترین دقت را کنید.

اکسسوری‌های اتاق مطالعه

برای دیزاین اتاق مطالعه بهتر است که از اکسسوری‌های زیبا و البته کاربردی و مفید استفاده کنید. در ادامه به بررسی چند اکسسوری مناسب دیزاین اتاق مطالعه پرداخته‌ایم.

 1. ساعت دیواری: یک ساعت دیواری زیبا می‌تواند هم یک اکسسوری یونیک و هم یک وسیله کاربردی برای داشتن نظم در هنگام مطالعه باشد.
 2. چراغ مطالعه: یک چراغ مطالعه با نور مناسب و طراحی زیبا، به عنوان یک اکسسوری مفید و کاربردی در اتاق مطالعه شما می‌تواند کارایی بسیار مفیدی داشته باشد.
 3. قفسه کتاب و یا کتابخانه: اضافه کردن یک قفسه کتاب و یا کتابخانه به اتاق مطالعه، علاوه‌بر اینکه دیزاین اتاق مطالعه شما را زیبا می‌کند، به شما این امکان را می‌دهد تا کتاب‌های خود را سازماندهی کنید.
 4. گلدان گل: اضافه کردن یک گلدان گل زیبا به اتاق مطالعه، نه تنها ظاهری زیبا و طبیعی به اتاق می‌بخشد، بلکه به شما احساس آرامش و رضایت بیشتری خواهد داد.

چیدمان اتاق مطالعه

همانطور که در بخش‌های قبلی گفته شد، نحوه چیدمان اتاق مطالعه باید به گونه‌ای باشد که برای شما آرامش و انگیزه به همراه داشته باشد. برخی از نکاتی که برای طراحی اتاق مطالعه بهتر است به آنها توجه کرد عبارتند از:

 1. محیط روشن و با انرژی: انتخاب رنگ‌های روشن و گرم، مبلمان روشن و نورپردازی مناسب، محیطی آرامش‌بخش و پر انرژی را برای شما خلق می‌کند.
 2. محیطی منظم و ساده: در دیزاین اتاق مطالعه بهتر است که از مبلمان و اکسسوری‌های اضافی و بیش از حد نیاز استفاده نشود.
 3. محیطی مناسب برای کار: انتخاب میز مناسب و صندلی راحت و استاندارد، فضای کافی برای قرار دادن کتاب‌ها و لوازم تحریر ایجاد می‌کند.

مقاله پیشنهادی: بهترین صندلی برای مطالعه

طراحی اتاق مطالعه

ویژگی‌های اتاق مطالعه

جدای رنگ، اکسسوری اتاق خواب و روشنایی موارد دیگری هستند که از جمله ویژگی‌های اتاق مطالعه به حساب می‌آیند و بهتر است برای داشتن یک اتاق مطالعه همه چیز تمام آنها را رعایت کرد. این ویژگی‌ها عبارتند از:

 • میز مطالعه: بهتر است برای اتاق مطالعه خود میزی با ابعاد مناسب انتخاب کنید به راحتی در اتاق مطالعه شما قرار می‌گیرد. همچنین اگر در اتاق مطالعه بیش از یک نفر مشغول به کار هستند، بایستی ترکیبی از میزهای فردی و میزهای گروهی استفاده شود.
 • صندلی: صندلی مطالعه باید ارتفاع و پشتی مناسبی داشته باشد که راحتی افراد را تضمین کند. همچنین می‌توانید از صندلی‌های قابل تنظیم ارتفاع استفاده کنید.
 • کتابخانه: برای ایجاد فضای مطالعه مناسب، کتاب‌ها و منابع دیگر نیز برای مطالعه، بایستی در اختیار افراد قرار گیرند. بنابراین، کتابخانه در اتاق مطالعه ضروری است.
 • تجهیزات مطالعه: تجهیزاتی مانند لامپ خوانش، ماژیک و گچ مخصوص نوشتن، تخته و میز کار و همچنین دیگر تجهیزات مطالعه بایستی در اختیار افراد حاضر در اتاق مطالعه قرار گیرد. همچنین با توجه به خسته کننده بودن پروسه مطالعه و همچنین داشتن امکان مناسب استراحت برای جلوگیری از آسیب دیدگی بهتر است تخت خواب مناسب نیز در اتاق خود تهیه کنید.
 • صداگیری: بهتر است از موادی که صدا را به خود جذب می‌کنند برای دیوارها، کف و سقف اتاق مطالعه استفاده شود تا صداهای بیرون از اتاق و صداهای داخل اتاق باعث آزار دیگر افراد نشود.
 • طراحی مناسب: طراحی اتاق مطالعه باید باعث ایجاد حس آرامش و تمرکز افراد بر روی کار شود. انتخاب دکوراسیون و مبلمانی با طراحی ساده و مینیمال که با توجه به سلیقه شماست موجب ایجاد این حس می‌شود.
 • فضای کافی: اتاق مطالعه باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا امکان استفاده از مبلمان و دسترسی به کتاب‌ها و ابزارهای مورد نیاز شما را فراهم کند.
 • تهویه هوا: اتاق مطالعه باید دارای تهویه هوای مناسب باشد تا هنگام مطالعه هوای مطبوع در جریان اتاق مطالعه باشد.

اتاق خواب برای مطالعه

مقاله پیشنهادی: اشتباهات دکوراسیون اتاق خواب

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم شما را با جنبه‎های متنوعی از دیزاین اتاق مطالعه آشنا کنیم تا مسیر همواری را برای طراحی اتاق مطالعه خود داشته باشید. ممکن است در طی مسیر چیدمان دکوراسیون اتاق مطالعه نیازمند یکسری اکسسوری و یا کتابخانه باشید. اگر طرفدار سبک‌های نئوکلاسیک و کلاسیک هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم که سری به بخش کتابخانه وبسایت بالسا بزنید و از نمونه‌های متنوع کتابخانه‌ها دیدن کنید یا حتی شما می‌توانید برای خرید حضری به شعب سراسری بالسا مراجعه بفرمایید.

سوالات متداول

 1. چگونه می‌توانیم از فضای کوچک اتاق مطالعه‌ بهترین استفاده را ببریم؟

شما می‌توانید با استفاده از مبلمان کوچک، میز و صندلی‌های جمع‌وجور فضای اتاق مطالعه را برای خود بهینه سازی کنید.

 1. چگونه می‌توانم فضای آرام و دلپذیری برای مطالعه و کار خود ایجاد کنیم؟

شما می‌توانید با استفاده از رنگ‌های آرام و مناسب، نورپردازی باکیفیت، استفاده از گیاهان آرام‌بخش فضایی آرام و دلپذیر برای اتاق مطالعه خود ایجاد کنید.

 1. چگونه اتاق مطالعه زیباتری داشته باشیم؟؟

با استفاده از تزئینات دیواری، پوسترها، نقاشی‌ها و اکسسوری‌های زیبا می‌توانید به اتاق مطالعه‌تان زیبایی بیشتری بدهید.

خودمونی بالسا

از آخرین ها ، اولین نفر مطلع شو

3 دیدگاه دربارهٔ «طراحی اتاق مطالعه برای افزایش تمرکز;

دیدگاهتان را بنویسید