مینیمالیسم چیست و مینیمالیست کیست؟

مینیمالیسم در طراحی داخلی خانه و اتاق خواب

در نگاه کلی چیدمان مینیمال به معنی پرهیز از هرگونه اضافه کاری و قراردادن عناصر بی خاصیت و بی استفاده در فضا است، حال آنکه همین تعریف ساده نیز در فرهنگ های گوناگون گاه دچار انحراف یا تحریف از اصل شده است.

اما اگر بخواهیم ساده بگویم، مینیمالیسم یعنی فقط از وسایلی که به کارمان می آید در محیط خانه یا اتاق استفاده کنیم و از هرگونه عنصر اضافی که تعادل سادگی و وضوح در فضا را برهم می زند چشم پوشی کنیم.

این جواب ساده ای بود، هرچند در خیلی از موارد ترجیح ما این است که پاسخ های عمیق تری به این سوال بدهیم، در ادامه چندین وجه پدیده ی مینیمالیسم در چیدمان را بررسی خواهیم کرد.

چیدمان مینیمال به شکل عمدی خیلی چیزها را نادیده می گیرد

به طور واضح نادیده گرفتن عمدی عناصری که ما را از هدف اصلی خود دور می کند و باعث به حاشیه رفتن چیزهایی که برایشان ارزش بیشتری قائلیم یکی از اصلی ترین خصوصیات این سبک است.

زندگی هم در بیشتر مواقع به شکل عمد شما را مجبور به پیروی از برخی قانون ها می کند، پس می توان گفت مینیمالیسم هم جزوی از زندگی شماست، این قانون مداری و عمق نگرش برای همه یکسان نیست. تصور کنید که همراه دوست خود به یکی از سواحل زیبای خلیج فارس در استان سیستان و بلوچستان سفر کرده اید و تصمیم دارید که از روی صخره شیرجه بزنید.

ارتفاع صخره ای که از آن شیرجه خواهید زد هرچقدر بلند تر از سطح آب باشد شما را هنگام ورود به آب به عمق بیشتری خواهد برد، اشتیاق دیدن عمیق تر آب ها نیلگون خلیج فارس ممکن است شما را وسوسه کند که صخره ی مرتفع تری را انتخاب کنید.

در مینیمالیسم هم اگر هدف شما از ابتدا مشخص و واضح باشد بدون شک به چیدمانی ایده ال از نظر ذهنی خواهید رسید.

چیدمان منزل به سبک مینیمال

آزادی انتخاب و تاثیر نگرفتن از تبلیغات پرطمطراق

فرهنگ مدرن توسط رسانه های دیداری به اسارت گرفته شده است و این رسانه ها مدام با استفاده از تبلیغات اکثرا دور از واقعیت سعی دارند به شما القا کنند که زندگی مدرن در انباشت وسایل است در صورتی که به هیچ وجه اینطور نیست.

آن ها مدام در حال تلاش برای وسوسه کردن مردم جهت خریدن محصولات بیشتر هستند بدون توجه به اینکه آن وسیله تا چه حد برای این شخص کاربردی است.

زمان آن رسیده که از روی تردمیل مصرف گرایی پیاده شویم و به دنبال خرید و استفاده از لوازمی باشیم که واقعا به آن ها احتیاج داریم. هرچقدر که تکنولوژی پیشرفت بیشتری داشته باشد رسانه های دیداری نیز قدرت بیشتری خواهند یافت و همچنان تلاش خواهند کرد تا عوام را به سمت مصرف گرایی هل دهند.

ماکسیمالیسم در مقابل مینیمالیسم

در دهه های 70 و 80 سبک های هنری تغییرات زیادی پیدا کرد، این تغییرات از اواخر دهه 70 نیز در دنیای مد نمایان شد و برندهای مختلف در تلاش برای پیشی گرفتن از رقبا در مسیردهی به صنعت مد بودند.

این تغییرات در سبک های چیدمان و طراحی داخلی نیست به وضوح قابل مشاهده بودند، پس از ظهور مینیمالیسم که به سرعت محبوبیت عمومی پیدا کرد سبکی با هدف مقابله با آن به وجود آمد که به ماکسیمالیسم معروف شد.

هدف این نوشتار مقایسه این دو سبک و نقاط ضعف و قوت آنان نیست، تنها به معرفی کلی هر کدام پرداخته ایم، اگر مایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد سبک ماکسیمالیسم هستید وبلاگ بالسا را دنبال کنید.

مینیمالیسم و کمک به رهایی شما از بند استرس های روزمره

دنیای امروزی با سرعت سرسام آوری رو به جلو حرکت می کند، القای مداوم این گزاره که شما زمان کافی برای انجام همه ی کارهایتان ندارید توسط بخش های مختلف رسانه های دیداری و شنیداری ناامید کننده است.

شما ساعت های زیادی را کار می کنید برای آنکه از پس هزینه های زندگی برآیید و در نهایت همچنان خود را بدهکار می بینید. یک جای این چرخه ایراد دارد، نه! چندین جای این چرخه ایراد های اساسی دارند.

آیا شده که خیلی عمیق به این فکر کنید که چرا آن لذتی که باید را از زندگی نمی برید، چرا مدام در پی تلاش برای انجام کارهای مختلف برای کسب درآمد بیشتر هستید و این درآمد بیشتر هم کمک آنچنانی به حس رضایت شما نمی کند؟!

پاسخ ساده است: – شما اسیر روزمرگی های زندگی شده اید –

مدام از این سو به آن سو رفتن، ارتباط مداوم تلفنی و اینترنتی با همکاران و دوستان فلسفه ارتباط کلامی را از بین برده است، چند بار در طول یک ماه دوستان نزدیک خود را ملاقات می کنید و با آن ها وقت می گذرانید؟

ما به شما پیشنهاد می کنیم برای حرکت به سوی آرامش بیشتر مینیمالیست شوید

مینیمالیست چیست؟

مینیمالیست چه کسی است؟

تبدیل شدن به یک مینیمالیست روند زندگی عادی را کمی کندتر می کند، شما را از عجله بی مورد می رهاند، از خرید لوازم پرزرق و برق بی مصرف منصرف می کند و مدام به شما یادآوری خواهد کرد که به دنبال چیزهایی باشید که واقعا به آن ها برای زندگی روزمره احتیاج دارید.

رها شدن از دام زندگی مدرن ساخته ی رسانه ها، چک کردن هر روزه صفحات اینستاگرام سلبریتی ها و تقلید از سبک زندگی اکثرا سطحی آن ها به شما کمک خواهد کرد که به اصل خود بازگردید و رسالت خود در زندگی را بهتر درک کنید.

از زندگی دوگانه فرار کنید

قبل از هرچیز بگوییم که این انتخاب اول افراد نیست، بلکه به آن ها تحمیل می شود که زندگی دوگانه یا چندگانه داشته باشند، آن ها نزد خانواده رفتاری متفاوت با دوستان دارند و همچنین در خلوت خود نیز رفتاری متفاوت با دو حالت قبلی !

استیو جابز بنیانگذار اپل و پیکسار و یکی از نوابغ قرن 20 و 21 در این مورد پند های جالبی دارد:

“زمان شما محدود است، پس این زمان محدود را با زندگی بر اساس اعتقادات و نگرش دیگران هدر ندهید.”

این جمله شما را به یاد چه چیزی می اندازد؟ چقدر از زندگی خود را مشغول راضی نگه داشتن دیگران و سرکوب ندای درونی خود بوده اید؟

به شما پیشنهاد می کنیم مینیمالیست شوید و زمان کمتری در شبکه های اجتماعی هدر دهید تا کمتر مسخ تبلیغات اغواگرانه شوید.

مینیمالیسم در مقابله با تهاجم فرهنگی

در دنیایی زندگی می کنیم که از افراد معروف بت می سازند و تلاش می کنند سبک زندگی آن ها را به خورد شما دهند، حال آنکه ما مشکلی با اینکه سبک زندگی افرادی چون پروفسور سمیعی و مریم میرزاخانی تبلیغ شود. مشکل دقیقا از آنجایی شروع می شود که اکثر این بت ها زاده شده در رسانه های دیداری چون شبکه های تلویزیونی یا رسانه های اجتماعی هستند.

سبک زندگی عمدتا سطحی آن ها به عنوان یک استاندارد طلایی جلوی چشم مخاطب قرار می گیرد تا موجب برانگیختن حسادت و سرخوردگی فرد شود، این حسادت و سرخوردگی باعث خواهد شد تا این رسانه ها راحت تر به اهداف خود برسند.

این بزرگترین تهاجم فرهنگی در طول تاریخ است، کسی چه می داند شاید در سال های آینده اوضاع بدتری را هم شاهد باشیم اما اگر خود ما همین امروز چاره ای برای این موضوع نیاندیشیم ممکن است نسل های آینده از ما به نیکی یاد نکنند.

مینیمالیسم دست یافتنی تر از آن است که تصور می کنید

شاید اسم کلاسیک مینیمالیسم یا حروف پایانی آن (یسم) باعث شوند اکثر جامعه تصور کنند که تبدیل شدن به یک مینیمالیست خیلی دشوار است، اما در واقع اینطور نیست.

از خانواده خودمان مثال می زنم که پس از سال ها درگیر بودن با زرق و برق تبلیغات تلویزیونی و خرید کوهی از لوازم بی استفاده یا در بهترین حالت کم استفاده تصمیم گرفتیم که فقط لوازم ضروری بخریم و در اتاق خواب ها نیز فقط وسایلی که از آن ها حداقل هفته ای یک بار استفاده کنیم قرار داده شده اند.

این ساده ترین رویکرد برای تغییر سبک زندگی است که به شما کمک می کند مینیمالیسم را به تمامی ابعاد زندگی خود بسط دهید.

اتاق خواب مینیمال

اتاق خواب خود را مینیمال بچینید

استفاده از رنگ های روشن و دیوارهای بدون پترن در کنار استفاده از تخت و آباژور با ساختار ساده هندسی می تواند از اصلی ترین نشانه های یک اتاق خواب مینیمال باشد.

اما این همه ماجرا نیست، استفاده از این نشانه ها باعث نخواهد شد که برچسب مینیمالیسم روی اتاق خواب شما بخورد، سبک چیدمان و همانطور که بارها در پاراگراف های ابتدایی این مطلب به آن اشاره شد استفاده حداقلی از لوازم مورد نیاز باعث دوری از شلوغی فضای اتاق و انطباق جریان نور بر قسمت مرکزی آن خواهد شد.

مینیمالیسم پایان دنیا نیست

در این مطلب تلاش کردیم شما را با سبک دوست داشتنی مینیمال آشنا کنیم و پیشنهاداتی در زمینه سبک زندگی یا چیدمان اتاق به شما ارایه کنیم.

فراموش نکنید که این یک شروع بزرگ است، اما درمان فوری نیست، مینیمالیست نمی شوید تا به مقصد برسید بلکه تلاش خواهید کرد از مسیری که تاکنون از آن لذت نبرده اید لذت ببرید.

نظرات و پیشنهادات خود را در بخش نظرات همین مطلب با ما به اشتراک بگذارید.