راهنمای خرید تخت خواب نوزاد | در زمان خرید تخت خواب کودک این نکات را فراموش نکنید!

راهنمای خرید تخت خواب کودک

یکی از مهم ترین وسایل اتاق خواب و سرویس خواب نوزاد در هر سنی تخت است. شاید خرید تخت کودک به ظاهر ساده باشد اما مواردی به جز زیبایی و ظاهر باید در آن رعایت شود که تاثیر بسزایی بر روی کودک شما دارد. کودکان مخصوصا نوزادان زمان زیادی را صرف خوابیدن می‎کنند. پس برای سلامت و آرامش خواب فرزند خود بهتر است که به استانداردهای لازم تخت خواب کودک توجه بسیاری داشته باشید. این را بدانید که کودک تا 70 درصد زمان زندگی خود را تا سن 2 الی 3 سالگی بر روی تخت خواب می‎گذراند. پس اهمیت دارد که شما به عنوان والدین کودک در هنگام خرید تخت خواب کودک و نوزاد، به سه اصل توجه بسیاری داشته باشید: امنیت، ماندگاری و دوام. در ادامه مقاله های راهنمای خرید تخت خواب این‌بار می‌خواهیم درمورد تخت نوزاد و کودک صحبت کنیم و بعنوان راهنمای خرید تخت خواب کودک نکات مهمی را با شما عزیزان در میان بگذاریم.

راهنمای خرید تخت کودک

معرفی انواع تخت خواب برای نوزادان و کودکان

در اولین بخش از مقاله راهنمای خرید تخت خواب کودک و نوزاد به انواع آن می‎پردازیم. انواع مختلفی از تخت خواب نوزاد و کودک و یا حتی گهواره از نظرهای مختلفی چون جنس، مدل، طرح و… موجود است. به طور قطع خرید تمامی انواع گهواره و تخت‎ خواب‌های نوزاد کار درستی نیست و یا حتی شدنی! پس بهتر است انتخابی را داشته باشید که بیشترین کارایی را برای شما دارد.

تخت پارک نوزاد

تخت پارک نوزاد یا همان تختی که در کنار مادر قرار می‎گیرد یکی از همان انوع تخت خواب‎های موجود در بازار است. جایگاه این سبک تخت ها در کنار تخت والدین هست و کودک و نوزاد با وجود فضای مخصوصی که برای خود دارند، در کنار مادر و پدر خود می‎خوابد. تنها بدی این مدل تخت خواب‌های نوزادی تاریخ انقضای آن‎هاست! به صورتی که با رشد کودک شما و بزرگ شدنش دیگه قابل استفاده نیست. ماکسیمم زمان مصرف این تخت خواب‎ها تا یک سال است. برخی معتقدند که وجود این نوع تخت خواب‎ها ضروری است و لازم، اما برخی دیگر خرید این محصول را یک خرید غیر ضروری می‎دانند.

تخت پارک نوزاد یا همان تختی که در کنار مادر قرار می‎گیرد یکی از همان انواع تخت خواب‎های موجود در بازار است. جایگاه این سبک تخت‌ها در کنار تخت والدین هست و کودک و نوزاد با وجود فضای مخصوصی که برای خود دارند، در کنار مادر و پدر خود می‎خوابد. تنها بدی این مدل تخت خواب‌های نوزادی تاریخ انقضای آن‎هاست! به صورتی که با رشد کودک شما و بزرگ شدنش دیگر قابل استفاده نیست. ماکسیمم زمان مصرف این تخت خواب‎ها تا یک سال است. برخی معتقدند که وجود این نوع تخت خواب‎ها ضروری است و لازم، اما برخی دیگر خرید این محصول را یک خرید غیر ضروری می‎دانند.

گهواره نوزاد

نوع دومی از کالای خواب برای نوزادان، گهواره است. گهواره‎ها در انواع بسیار زیادی در بازار موجود هستند، که هر کدام با توجه به سایزی که دارند برای کودکان و نوزادان تا 6 ماه و یا حداکثر تا یک سال مورد استفاده قرار می‎گیرند و عموما بعد از آن دیگر قابل استفاده نیستند. گهواره‎ها همیشه ظاهری دلربا دارند با طراحی و اشکال مختلف که دل هر والدینی را با خود می‎برند و آنها را علاقمند به خرید می‎کنند. اما شما فراموش نکنید که در این بازار خوش آب و رنگ و زیبا با مدل‎های متعدد بایستی انتخابی داشته باشید بیشترین کارایی و طول عمر را برایتان داشته باشد. گهواره‎های به دلیل اینکه عموما بسیار نرم هستند باید مراقب کودک در هنگام خوابیدن بر روی آن باشید چرا که ممکن است با یک غلتیدن ساده راه تنفسی کودک شما بسته شود و خدای ناکرده اتفاقات ناگواری بیفتد. پیشنهاد می‎کنیم که اگر شما از آن دسته والدینی هستید که فقط برای مدتی روی زمین خوابیدن می‎خواهید از گهواره استفاده کنید بهتر است بدانید که این گزینه اصلا برای شما و نوزادتان مناسب نیست.

نوع دومی از کالای خواب برای نوزادان، گهواره است. گهواره‎ها در انواع بسیار زیادی در بازار موجود هستند، که هر کدام با توجه به سایزی که دارند برای کودکان و نوزادان تا 6 ماه و یا حداکثر تا یک سال مورد استفاده قرار می‎گیرند و عموما بعد از آن دیگر قابل استفاده نیستند. گهواره‎ها همیشه ظاهری دلربا دارند با طراحی و اشکال مختلف که دل هر والدینی را با خود می‎برند و آنها را علاقه‌مند به خرید می‎کنند. اما شما فراموش نکنید که در این بازار خوش آب و رنگ و زیبا با مدل‎های متعدد بایستی انتخابی داشته باشید بیشترین کارایی و طول عمر را برایتان داشته باشد. گهواره‎های به دلیل اینکه عموما بسیار نرم هستند باید مراقب کودک در هنگام خوابیدن بر روی آن باشید چرا که ممکن است با یک غلتیدن ساده راه تنفسی کودک شما بسته شود و خدای ناکرده اتفاقات ناگواری بیفتد. پیشنهاد می‎کنیم که اگر شما از آن دسته والدینی هستید که فقط برای مدتی روی زمین خوابیدن می‎خواهید از گهواره استفاده کنید بهتر است بدانید که این گزینه اصلا برای شما و نوزادتان مناسب نیست.

تخت کودک

نی‎نی لای‎‌لای

نی نی لای لای، یکی از بهترین گزینه‎هایی هست که در راهنمای خرید تخت خواب کودک و نوزاد به شما پیشنهاد می‎کنیم. نی‎نی لای‎لای هم همچون مورد اول و دوم از دیدگاه تاریخ انقضا طول عمر بالایی ندارند و مخصوص سن 6 ماهگی تا یک سالگی نوزاد شما است. اما این مورد از دیدگاه کارایی بهتر از دو مورد بالا عمل می‎کند. برخلاف گهواره نوزاد اگر شما عادت بر زمین خوابیدن دارید و دوست دارید که نوزادتان در نزدیکی شما باشد نی‎نی لای لای یک انتخاب هوشمندانه است. نی نی لای لای انواع بسیار مختلفی دارد. مکانیزم کلی این کالا که ممکن است به صورت برقی و یا دستی باشد، حرکت به سمت چپ و راست و یا جلو و عقب هست. نی نی لای لای در ارتفاع پایینی از سطح زمین قرار دارد تا نوزاد و مادر بتوانند با آرامش در کنار هم باشند و مادر نوزاد را تحت نظر خود بگیرد.

مقاله پیشنهادی: بهترین حالت خوابیدن نوزاد

پس از بررسی انواع تخت نوزادی، حال به نکات مهم در راهنمای خرید تخت کودک میپردازیم:

اندازه و ابعاد تخت خواب کودک و نوزاد

اولین نکته‌ای که در راهنمای خرید تخت خواب کودک و نوزاد به آن اشاره می‎کنیم، اندازهٔ و ابعاد تخت است. بهتر است که در ابتدا جواب این سوال را بدهید که آیا شما تخت خواب کودک خود را فقط برای دوران نوزادی می‌خواهید و یا تخت خوابی می‎خواهید که تا سالیانی همراه فرزند شما باشد؟ بهتر است که قبل از خرید تخت خواب کودک خود حتما جواب این سوال را آماده داشته باشید چرا که در خرید و فیلتر کردن گزینه‌ها بسیار زیاد به شما کمک می‎کند. اگر بخواهیم از دیدگاه اقتصادی به این موضوع نگاه کنیم خب قطعا خرید و انتخاب تخت بزرگتری که کودک شما می‎تواند در سنین بالاتر هم از آن استفاده کند بسیار به نفع مالی شما می‎باشد.

ما در این راهنما به شما پیشنهاد می‎کنیم که تخت فرزندانتان نیاز نیست آن‌قدر بزرگ باشد که کودک روی آن غلت بزند و نتواند به حالت اولیه خود برگردد و نه آن‌قدر کوچک و باریک باشد که اصلا فرزندتان توان حرکت بر روی آن را نداشته باشد. ضمنا حفاظ تخت اهمیت زیادی در سنین کم کودک دارد و امنیت کودک را در تخت خوابش فراهم می‌آورد.

از طرفی هم اگر اتاق خانه شما کوچک است می‎توانید در ابتدای امر از گهواره و تخت‌های کوچک‎تر خریداری کنید و با گذشت زمان و رشد فرزندتان تخت آن را تغییر دهید.

مقاله پیشنهادی: راهنمای خرید سیسمونی نوزاد

قابلیت تنظیم ارتفاع تخت

در ابتدای تولد فرزند شما و عموما تا 6 ماهگی به دلیل کم تحرکی او و برداشتن و گذاشتن‌های نوزاد توسط شما بهتر است ارتفاع تخت بالا باشد تا به کمر شما آسیبی وارد نشود. اما در ماه‌های بعدی که کودک شما شروع به فعالیت می‌کنید بهتر است که ارتفاع تخت را پایین بیاورید تا اگر کودک علاقه و توانایی خروج از تخت خود را دارد به زمین نیفتد و آسیبی نبیند. همچنین استفاده از تخت‌های نوزادی که حفاظ متحرک دارند برای شما انتخاب بهتری هستند تا بتوانید راحت‌تر کودک را در تختش بخوابانید. حفاظ تخت می‌تواند لولایی باشد یا قابلیت جداسازی به طور کامل را داشته باشد.

تخت نوزاد با عروسک

جنس تخت خواب کودک

ما به شما پیشنهاد می‎‌کنیم که بهترین جنس برای تخت خواب کودک شما چوب طبیعی است. ما در راهنمای خرید تخت خواب کودک‎ این نکته اساسی را به اطلاع شما می‎رسانیم که سرویس خواب‎هایی با جنس MDF و مواد مصنوعی دیگر برای نوزادان و کودکان به هیج وجه مناسب نیست، چراکه در تولید تخت‌هایی با جنس MDF  و مواد مصنوعی  ممکن است از موادی استفاده شود که برای سلامت دلبندان شما مضر باشد و باعث ایجاد حساسیت و آلرژی در بدن آنها شود.

مقاله پیشنهادی: راهنمای خرید تخت خواب یک نفره

استحکام و کیفیت ساخت

استحکام  تخت و کیفیت ساخت آن از دیگر نکات مهمی است که در راهنما خرید تخت کودک به آن اشاره می‎کنیم. در هنگام خرید تخت خواب کودک خود به یاد داشته باشید که حتما از راجع به استحکام و کیفیت ساخت آن از فروشنده سوال بپرسید و اطلاعات بگیرید. شما حتی می‎توانید در هنگام خرید خودتان استحکام تخت دلبندتان را تست کنید.

حفاظ و نرده ‎های تخت

نکته قابل توجه دیگر در راهنما خرید تخت خواب کودک و نوزاد، حفاظ یا نرده‌های تخت است. ما به شما پیشنهاد می‎کنیم که بجای انتخاب تخت خوابی که نرده و میله دارد تخته خوابی را انتخاب کنید که از حفاظ‌‎‌های شبکه‌ای تشکیل شده. اما اگر انتخاب شما تخت‎های نرده دار است در هنگام خرید توجه داشته باشید که فاصله نرده‌های آن زیر 7 سانتی متر باشد تا آسیبی به کودک شما وارد نشود. از طرفی توجه داشته باشید که شکل حفاظ‌ها به صورت نردبانی نباشد تا کودک شما از آن به عنوان پله برای بالا رفتن و سپس افتادن استفاده نکند.

ضربه گیر تخت نوزاد

ضربه گیر تخت نوزاد از جمله مواردی است که باید در خرید آن احتیاط لازم را داشته باشید، چرا؟ به دلیل اینکه ضربه گیر جزو مواردی است که بخصوص در ماه‌های اول کودک مثلا تا 6 ماهگی ممکن است باعث خفگی او و یا ایجاد سندروم ناگهانی نوزاد شود. ولی از شش ماهگی به بعد می‎توانید از یک‌سری از ضربه‌گیرهای ایمن تخت استفاده کنید تنها در صورتی که کودک شما تا به آن زمان توانایی کمی تحرک کردن را داشته باشد.

مقاله پیشنهادی: راهنمای خرید تخت خواب نوجوان

تشک تخت کودک و نوزاد

حال که به اینجای راهنمای خرید تخت خواب کودک رسیده‌ایم، به بررسی تشک تخت نوزاد می‎پردازیم. ما در راهنمای خرید تخت کودک پیشنهاد می‎کنیم که تشک تخت را هم‌زمان با خرید تخت خواب نوزاد خود، تهیه کنید تا از دیدگاه ابعاد، هم اندازه تخت انتخابی شما باشد. سایز استاندارد تشک نوزاد: ۱۳۰ سانتی‌متر برای طول، ۷۰ سانتی‌متر برای عرض و قطر تشک بین ۷ تا ۱۵ سانتی‌متر باید باشد. به یاد داشته باشید که کیپ بودن تشک به چهارچوب تخت یک امر بسیار مهم است و شما بایستی در هنگام خرید به آن توجه بسیاری داشته باشید تا آسیبی به کودک شما وارد نشود. می‎توانید این امر را با قرار دادن دو انگشت خود در بین تشک و تخت هنگام خرید امتحان کنید اگر این فاصله بیشتر از دو انگشت بود یعنی تشک برای تخت کوچک است. گرچه که بهتر است نصب تخت و انتخاب تشک را بر عهده فروشگاه بگذارید تا بتوانید از خرید خود اطمینان حاصل کنید.

ضمانت‌نامه تخت نوزاد و کودک

در هنگام خرید تخت خواب  به یاد داشته باشید که گارانتی و ضمانت نامه معتبر آن را چک و دریافت کنید. زیرا وجود این موارد باعث مشخص شدن ایمنی لازم تخت خواب می‌شود تا صدمه‌ای به کودک شما وارد نشود. پس از فروشنده حتما درباره گارانتی و مدت زمان آن پرس و جو کنید. همچنین نصب تخت هم بهتر است توسط افراد متخصص فروشگاه انجام شود تا در صورت بروز مشکل بتوانید راحت‌تر آن را با فروشگاه مطرح کنید.

کلام آخر

حال که به پایان راهنمای خرید تخت خواب کودک و نوزاد رسیده‌ایم، به شما پیشنهاد می‎کنیم که حتما از سرویس خواب‌های نوزادی بالسا دیدن کنید. تمامی سرویس خواب‌های بالسا، با رعایت نکات جهانی ساخت سرویس نوزادی، تولید شده‎اند تا دلبندان شما سال‎های اول زندگی خود را به بهترین شکل ممکن سپری کنند.

 • 1

  تخت کنار مادر بهتر است یا گهواره؟

  هر دوی این‎ها برای مادری که در تخت‌خواب خودش می‌خوابد و می‌خواهد نوزاد در کنارش باشد، مناسب است، اما به هر حال کارایی هر کدام متفاوت است که در اوایل مقاله راهنمای خرید تخت کودک به آن اشاره کردیم.
 • 2

  تخت کودک، بدون مواد شیمیایی از کجا بخرم؟

  تخت نوزادی بلوط بالسا، با چوبی از جنس درخت بلوط و با رنگ طبیعی، همان تختی است که فرزند شما را به دور از هر گونه مواد شیمیایی قرار میدهد.
 • 3

   آیا برای تخت کودک، ضربه گیر نصب کنم؟

  ما در راهنما خرید تخت خواب کودک و نوزاد، پیشنهاد می‎کنیم که تا قبل از 6 ماهگی بر تخت نوزاد ضربه گیر نصب نشد، زیرا که ممکن است باعث خفگی دلبندتان شود.

خودمونی بالسا

از آخرین ها ، اولین نفر مطلع شو

دیدگاهتان را بنویسید