چوب یا MDF؛ مساله این نیست!

تخت چوبی بهتر از یا MDF

بگذارید قبل از اینکه وارد بحث های کلیشه ای بشویم تکلیف را مشخص کنیم، چوب یا MDF در فاکتور های مختلفی قابل مقایسه هستند که شاید یکی از اصلی ترین ها قیمت تمام شده باشد.

یک سرویس خواب چوبی به مراتب گران تر از یک سرویس خواب تمام MDF خواهد بود، اما چرا؟

ورق های MDF به صورت صنعتی تولید می شوند اما الوار چوب از مزارع تولید چوب برداشت می شوند که از نظر زمان بندی آماده سازی با یکدیگر قابل مقایسه نیستند، البته همین ورق های MDF هم رده های ساختی مختلفی دارند که اگر سری به بازار بزنید یا از نجار مورد اطمینان خود پرس و جو کنید تفاوت های قیمت را برای شما توضیح خواهند داد اما از تفاوت کیفیت جز چند جمله ی کلی سخنی به میان نخواهد آمد.

تخت چوبی

MDF چیست و چگونه ساخته می شود؟

Medium-density fibreboard یا به معنای لغوی تخته فیبر با چگالی متوسط با اختصار MDF نام گرفته است یک محصول فراوری شده از باقیمانده های قطعات چوبی که در دما و فشار با استفاده از موم و اتصال دهنده ای مانند رزین تبدیل به پنل های قابل استفاده در صنعت ساختمان می شود.

تراکم MDF از تخته ی سه لایه بیشتر است و از نظر مقاومت با محصولاتی ماننده خرده چوب (نئوپان) قابل مقایسه نیست، به همین دلیل است که از اواسط دهه 1980 در امریکا و اروپا در ابتدا به عنوان یک مکمل برای سازه های چوبی و سپس به عنوان یک جایگزین قابل اعتماد مورد استفاده قرار گرفت.

کیفیت ساخت MDF چگونه است؟

ما در خط تولید بالساچوب از کیفیت ورق های تولیدی در داخل کشور یا کشورهای همسایه صحبتی به میان نخواهیم آورد، اصولا اطلاعات کافی برای بررسی آن ها را نیز در اختیار نداریم، مهندسان کنترل کیفی خطوط تولید بالساچوب یکی از اصلی ترین مواردی که همواره مد نظر دارند سلامت مصرف کننده است.

برای تولید اکثر ورق های MDF از Formaldehyde که گازی با بوی تند از سوخت ناقص ترکیب ‌های کربن ‌دار به دست می‌آید استفاده می شود و هرگونه نقص در چرخه ی تولید و کنترل کیفیت می تواند باعث آسیب به فرد استفاده کننده در طول زمان شود.

بر همین اساس است که برای تولید سرویس خواب هایی که از MDF در آن ها استفاده می کنیم نهایت حساسیت در استفاده از ورق های MDF را داریم و این اطمینان را به شما خواهیم داد که سرویس خواب های MDF تولید بالسا نهایت تطبیق پذیری و سلامت برای انسان را دارا می باشند.

ورق MDF درجه یک

ورق MDF درجه یک و درجه چند چه تفاوتی دارند؟

در نگاه کلی و غیرکارشناسانه شاید تفاوت چندانی به چشم خریدار عادی نیاید، اما بگذارید یک مثال مشخص برای شما بیاوریم:

حتما پیش آمده که در رفت و آمد به خانه دوستان یا اقوام متوجه چروک شدن یا برآمدگی روی کابینت یا مبلمان منزل شده باشید، این همان جایی است که ورق های MDF درجه یک و درجه چندم تفاوت خود را آشکار خواهند کرد.

حال چند نمونه از مشکلاتی که ممکن از پیش بیاید را برای شما بازگو می کنیم:

این موارد را متذکر شدیم تا بدانید که قیمت ورق های MDF موجود در بازار بی دلیل متفاوت نیستند، البته این موضوع نباید باعث سو برداشت شود، هر ورق گرانتری لزوما یک محصول درجه یک نیست، خرید از نام های شناخته شده تر و معتبر این اطمینان خاطر ذهنی را به شما خواهد داد که با استفاده از مواد اولیه درجه یک شما و خانواده محترمتان از اینگونه خطرات در امان خواهید بود.

خرده چوب را به جای MDF به شما خواهند فروخت اگر…؟

از لحاظ ظاهری و در حالت استاندارد تخته های خرده چوب یا همان نئوپان قابل تشخیص هستند، اما اگر سازنده نیت سو داشته باشد می تواند شباهت این محصولات از نظر ظاهری را تا حد زیادی به ورق های MDF نزدیک کند و در این صورت تنها افراد خبره قادر به تشخیص خواهند بود، البته این موضوع بدین معنی نیست که ورق های نئوپان استحکام کافی ندارند یا با استفاده از آن ها نیاز های شما برطرف نخواهد شد.

موضوع این است که این ورق ها را به جای MDF با کیفیت به شما نفروشند، اگر نه در طول چند سال گذشته محصولاتی با نام ملامین (بهبود یافته ی ورق های نئوپان) به بازار عرضه شدند که هم از نظر قیمت و هم به لحاظ کیفیت تا حدودی نیاز مشتریان را برطرف می کند.

پس اگر قصد سفارش ساخت تخت خواب، سرویس خواب، کابینت، دراور یا هر وسیله ی چوبی دیگری را در سر دارید، ابتدا با افرادی که آشنایی کافی با کنترل کیفی مواد اولیه دارند مشورت کنید، اگر همچین افرادی را در اطراف خود ندارید بهتر است کار را به سازندگان خوشنام بسپارید.

تختخواب چوبی بهتر است یا MDF؛ خط پایان…

همانطور که دیدید فاکتور های زیادی برای مقایسه ی این دو باید بررسی شود اما اگر فقط از نظر کیفی به مقایسه بپردازیم بدون شک تخت خواب چوبی انتخاب اول و آخر خواهد بود، اگه از نظر هزینه ی تمام شده بررسی کنیم، تخت خواب تمام MDF به دلیل هزینه تمام شده ی پایینتر انتخاب مناسب تری خواهد بود.

ما در بالساچوب تلاش کردیم تا پس از بررسی موارد مختلف، بهترین پیشنهاد ها را در قالب محصولاتی با کیفیت به شما ارایه کنیم، تخت خواب های تمام MDF بالساچوب که از بهترین نوع ورق MDF وارادتی ساخته می شود.

همچنین مدل های ترکیبی با استفاده از هر دوی چوب سوپر راش و MDF نیز توسط طراحان ما طراحی و با دستان هنرمند استادکاران ساخته شده اند.