ویژگی‌های رنگ اتاق خواب پسرانه در سنین مختلف

رنگ اتاق خواب پسرانه سبز

درشرایطی‌که یک نوزاد جدید در راه است یا شما در شرف نقل مکان به خانه جدید هستید یا فرزند پسر شما از طرح رنگ اتاق خود خسته شده است، احتمالا اولین مساله‌ای که به ذهن شما می‌رسد این است که بهترین رنگ برای اتاق خواب پسرانه کدام است؟ آیا باید تمایزی میان رنگ اتاق فرزند دختر و پسر خود قائل شد؟ از نظر علمی این کار چه تاثیر روی خصوصیات اخلاقی و افزایش بازدهی فرزند من دارد؟

5 رنگ جذاب برای اتاق پسرانه

روانشناسان اکنون در حال بررسی اهمیت انتخاب رنگ مناسب برای اتاق کودکان، نوجوانان و جوانان هستند. چراکه خلق‌وخو و و احساسات بچه‌ها تحت تأثیر محیط آن‌ها قرار می‌گیرد و رنگ اتاق خواب نیز از این مساله مستثنا نیست. اگر تا به حال در اتاق انتظار بیمارستان نشسته باشید، ممکن است متوجه شده باشید که دیوارها به رنگ سبز آرامش‌بخش هستند یا معمولا کلاس‌های مهدکودک به رنگ شاد و پرانرژی زرد یا نارنجی طراحی می‎شوند. در واقع هرکدام از این طرح‌های رنگی به‌دلیل تأثیری که بر افراد حاضر در اتاق دارند، با دقت انتخاب شده‌اند.

رنگ اتاق خواب پسرانه کرم طوسی

بیشتر بدانید : روانشناسی رنگ اتاق خواب

به همین خاطر اگر برای فرزندتان قصد خرید سرویس خواب نوزاد یا نوجوان را دارید بهتر است از قبل برای رنگ اتاق تدارک دیده باشید.  قبل از انتخاب رنگ اتاق خواب پسرانه فراموش نکنید که رنگ‌ها نه تنها ظاهر یک اتاق را تغییر می‌دهند بلکه روی میزان هوشمندی و حالات روحی فرزند شما نیز موثر هستند. در ادامه به لیستی از بهترین رنگ‌های اتاق پسرانه اشاره خواهیم کرد.

بهترین رنگ اتاق خواب پسرانه در سنین مختلف

اصولا طراحی اتاق خواب پسران در مقایسه با دختران کار آسان‌تری است و بهتر است با توجه به سن و علایق فرزند خود رنگ اتاق و دکوراسیون اتاق خواب پسرانه را انتخاب کنید. پسران کلی‌نگر هستند و از اینکه فضای اطراف آن‌ها با رنگ‌هایی خنثی مانند خاکستری، سفید، بژ و کرم و در عین حال هوشمندانه مانند آبی، سبز و زرد روشن طراحی شود، استقبال می‌کنند. اما انتخاب از بین این رنگ‌ها در سنین مختلف کمی متفاوت‌تر است.

مقاله پیشنهادی: تغییر دکوراسیون اتاق خواب

رنگ اتاق خواب پسرانه مناسب برای نوزادان و کودکان

از نظر روانشناسان، رنگ اتاق کودک باید شاد و در عین حال زنده و ملایم باشد. این مساله در تسریع روند تکامل شناختی کودک بسیار موثر است. توصیه ما به شما برای انتخاب رنگ اتاق خواب پسرانه از نوزادی تا قبل از سنین نوجوانی، تناژ مختلف رنگ آبی از آبی آسمانی گرفته تا آبی فیروزه‌ای و آب تیره است. چراکه یکی از آرام‌بخش‌ترین رنگ‌ها برای اتاق هستند. بهتر است برای نوزاد از تناژ روشن و برای کودک از تناژهای تیره‌تر استفاده کنید.

تجربه نشان داده است که رنگ آبی می‌تواند اضطراب، استرس و میزان پرخاشگری را کاهش دهد. به‌همین‌دلیل، برای کودکانی که دارای مشکلات رفتاری یا کج‌خلقی هستند، می‌تواند بهترین گزینه ممکن باشد. مشاهده مداوم رنگ آبی تاثیر زیادی در تقویت قدرت حافظه و خلاقیت کودک نیز دارد.

یکی دیگر از رنگ‌های مناسب برای اتاق پسران در سنین کودکی، رنگ نارنجی است. چراکه قدرت افزایش اعتمادبه‌نفس و استقلال را در کودکان دارد و می‌تواند حس همکاری و ارتباطات اجتماعی را در آن‌ها تقویت کند. البته شما می‌توانید از ترکیب رنگ‌های روشن مانند سفید، آبی، زرد، سبز، نارنجی و کرم روشن نیز برای طراحی رنگ اتاق خواب پسرانه استفاده کنید. بدین‌شکل فضایی پرانرژی و دلنشین را برای کودک خود فراهم خواهید کرد. پیشنهاد ما به شما انتخاب سرویس خواب یک نفره به رنگ سفید و رنگ‌آمیزی دیوارها به رنگ سبز، سفید یا زرد است.

رنگ اتاق پسرانه زرد

رنگ اتاق خواب پسرانه مناسب برای نوجوانان

اصولا پسران در سن نوجوانی به‌دلیل تغییرات عاطفی و جسمی ناشی از بلوغ، به رنگ‌های گیرا و جذاب علاقه‌مند می‌شوند. در این شرایط مطمئنا استفاده از رنگ‌هایی مانند آبی تیره یا آبی کاربنی می‌تواند رضایت خاطر آ‌ن‌ها را جلب کند. در عین حال، طیف‌های مختلف رنگ سبز گزینه مناسبی برای رنگ اتاق خواب پسرانه نوجوان است که می‌توانید آن‌ را با رنگ آبی ترکیب کنید.

ازآنجایی‌که اغلب پسران نوجوان دوست دارند که رنگ اتاق خود را با رنگ تیم مورد نظر خود هماهنگ کنند، می‌توانید روی رنگ‌هایی مانند قرمز و ارغوانی نیز حساب باز کنید. رنگ سفید هم جایگاه مناسبی برای تکمیل کردن رنگ اتاق خواب کودک دارد و شما می‌توانید از این رنگ برای طراحی دکوراسیون داخلی اتاق پسرانه یا حتی انتخاب رنگ سرویس خواب نوجوان استفاده کنید.

رنگ اتاق خواب پسرانه جوان

با شروع سنین جوانی، تمایل پسران به جزئیات کمتر می‌شود و معمولا بیشتر به‌دنبال فضایی با تناژ رنگی آرام هستند. به‌همین‌دلیل، اخیرا اغلب طراحان از سبک ساده‌گرا مینیمال برای طراحی رنگ اتاق خواب پسرانه جوان استفاده می‌کنند. یک پسر نوجوان یا جوان برخلاف یک پسر کوچک، علاوه‌بر تخت خواب نیازمند خرید میز کامپیوتر، کتابخانه و دراور لباس چوبی بزرگ نیز نیاز دارد. پس بهتر است چنین تجهیزاتی را در قالب یک طراحی ساده با رنگبندی ملایمی مانند ترکیب سفید و کرم، آبی و سفید، خاکستری و سفید یا خاکستری و آبی برای او فراهم کنید.

برای انتخاب رنگ پرده‌ها، فرش و روتختی نیز دست شما کاملا باز است. از هر رنگی که پسر جوان شما از آن لذت می‌برد استقبال کنید.

رنگ اتاق کودک پسر طوسی

اصول ترکیب رنگ‌ برای انتخاب رنگ اتاق خواب پسرانه

حال که با رنگ‌ اتاق خواب پسرانه سنین مختلف آشنا شدید، قصد داریم به صورت دقیق‌تر اصول ترکیب رنگ‌ها را بیان کنیم. همانطور که می‌دانید بسیاری از مردم برای انتخاب رنگ لباس‌، اتاق و وسایل پسرانه اول به سراغ رنگ آبی می‌روند، اگر با خواندن عنوان اولین رنگی که به ذهن شما خطور می‌کند آبی است، بهتر است که این کلیشه را از ذهن خود پاک کنید. زیرا هیچ محدودیتی برای انتخاب رنگ اتاق پسرانه وجود ندارد. تنها موضوع مهم یادگیری اصول ترکیب درست رنگ‌ها در کنار یکدیگر است.

رنگ سفید اتاق خواب پسرانه

در ابتدا باید شناختی کلی نسبت به مشخصات هر رنگ داشته باشید تا بتوانید مطابق با روحیات و خلق و خوی فرزند خود از ترکیب رنگ مناسبی استفاده کنید. ما در اینجا به شما کمک می‌کنیم که انواع رنگ‌های مکمل، متضاد و خنثی… را بشناسید تا بتوانید راحت‌تر رنگ اتاق پسرانه را انتخاب کنید. ترکیب رنگ‌های متفاوتی که می‌توانید برای رنگ اتاق فرزند خود انتخاب کنید به تفصیل در ادامه بیان شده‌اند:

رنگ اتاق خواب پسرانه قرمز

شاید با دیدن رنگ قرمز کمی متعجب شده باشید، اما شما می‌توانید با رنگ‌های متضاد و یا هماهنگ با رنگ قرمز مانند سفید و مشکی جذابیت زیادی به اتاق خواب ببخشید. این ترکیب رنگی در دسته‌ی رنگ اتاق خواب پسرانه اسپرت قرار می‌گیرد، بنابراین اگر فرزند شما به تم‌های اسپرت و مدرن بسیار علاقمند است این ترکیب رنگ مناسب اوست. به عنوان مثال می‌توانید دیوار شاخص (یکی از دیوارهای مهم) اتاق را به رنگ قرمز تیره در بیاورید و در عین حال که سایر دیوارها سفید هستند، از وسایل، روتختی، مبل و وسایلی به رنگ مشکی استفاده کنید، با این کار  جذابیت اتاق شما دوچندان خواهد شد.

رنگ اتاق خواب پسرانه آبی

درست است که استفاده از رنگ آبی برای رنگ اتاق خواب پسرانه ممکن است خیلی تکراری و قدیمی شده باشد، اما اگر رنگ آبی را انتخاب کرده‌اید و کار از کار گذشته می‌توانید با ترکیب آن با رنگ‌هایی مانند طوسی، طیف آبی، زرد و یا نارنجی هیجان بیشتری به اتاق ببخشید. شما می‌توانید برای پرده‌ی اتاق و یا فرش رنگ طوسی را انتخاب کنید، این رنگ به راحتی می‌تواند باعث هماهنگی رنگ‌های به کار رفته در فضای اتاق باشد. برای روتختی و آیتم‌های تزیینی اتاق نیز می‌توانید از رنگ زرد یا نارنجی استفاده کنید، به این ترتیب علاوه بر داشتن احساس آرامش به خاطر حضور رنگ آبی، کمی شور و هیجان را هم به اتاق نوجوان پرنشاط خود اضافه کرده‌اید.

بهترین رنگ های اتاق خواب پسرانه

رنگ اتاق خواب پسرانه طوسی

رنگ طوسی یکی از رنگ‌های خنثی‌است که به راحتی در هر ترکیب رنگی به کار می‌رود، اما استفاده از آن به تنهایی می‌تواند باعث بی‌روح شدن فضای اتاق بشود. اگر علاقمند به تناژ رنگی خاکستری و طوسی هستید می‌توانید با رنگ سفید، طوسی کمرنگ و یا پررنگ در فضای اتاق حجم‌سازی کنید، به این ترتیب حالت یکنواختی اتاق را از بین می‌برید. اما اگر نوجوان شما تمایل دارد که رنگ‌های شاداب‌تری را نیز به این ترکیب اضافه کند خوشبختانه قدرت انتخاب زیادی دارد، به کار بردن رنگ‌هایی مانند زرد، نارنجی، قرمز، آبی و یا حتی سبز در وسایل اتاق، روتختی، بالش، کمد و یا دیوار شاخص می‌تواند جان بیشتری به این فضا ببخشد. انتخاب این رنگ‌‌های شاد در ترکیب رنگ اتاق خواب پسرانه جوان بسیار مناسب است، اما در نظر داشته باشید که به دلیل مات بودن رنگ طوسی، اگر می‌خواهید رنگ‌های شاد را در دیوارها به کار ببرید، توصیه می‌کنیم که از رنگ‌های مات آن‌ها استفاده کنید. به این ترتیب علاوه بر ایجاد ترکیب رنگی شاد، تضاد نامناسبی نیز در فضا ایجاد نشده است.

رنگ اتاق خواب پسرانه سبز

رنگ سبز یکی از رنگ‌های روح بخش و شاداب است که با الهام گرفتن از طبیعت می‌تواند روح شما را آرامش بدهد، بنابراین این رنگ برای افرادی با روحیه آرام و طبیعت دوست بسیار مناسب است. از رنگ سبز می‌توانید در ترکیب با سفید، طوسی و یا کرمی استفاده کنید، اما ممکن است این رنگ آمیزی مورد پسند کودکان و نوجوانان کم سن و سال نباشد زیرا آن‌ها از شور و هیجان بیشتری برخوردار هستند. بنابراین نیاز است که با استفاده از رنگ نارنجی کمی چاشنی شادابی را در این ترکیب بیشتر کنید.

رنگ اتاق خواب پسرانه لاکچری

اگر فرزند شما در سن جوانی و بزرگسالی قرار دارد ممکن است خیلی علاقمند به استفاده از رنگ‌های متنوع در اتاق خود نباشد، بنابراین توصیه می‌کنیم که از رنگ‌های خنثی مانند کرم حتماً در ترکیب با رنگ سفید استفاده کنید. می توانید دیوارهای اتاق را به رنگ سفید در بیاورید و از تخت، کمد و میز چوبی به رنگ کرم یا قهوه‌ای استفاده کنید. این ترکیب رنگی در دسته رنگ اتاق خواب پسرانه بزرگسال جای می‌گیرد و این روزها محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده است. علاوه بر این اگر می‌خواهد با افزودن رنگ سوم فضای اتاق را چشم‌نوازتر کنید، می‌توانید با قرار دادن گل‌هایی با برگ‌های سبز و بالش‌هایی به رنگ سبز زیبایی این فضا را چندین برابر کنید.

رنگ اتاق خواب پسرانه سیاه

اگر فرزند شما از طرفداران طیف رنگی سیاه و سفید است و دوست ندارد که هیچ رنگ گرمی در فضای اتاق استفاده شود، به شما توصیه می‌کنیم که از رنگ طوسی برای ایجاد هماهنگی در اتاق استفاده کنید. بعنوان مثال می‌توانید یکی از دیوارها، تخت و یا فرش را به رنگ طوسی آراسته کنید، به این ترتیب تضاد رنگ سیاه و سفید باعث آزار چشم‌ها نمی‌شود.

همانطور که دیدید برای انتخاب رنگ اتاق خواب پسرانه گزینه‌های بسیار متنوعی در اختیار دارید، تنها مسئله‌ی مهم در مرحله اول شناخت روحیات فرزندتان است و در قدم بعدی باید برای انتخاب درست رنگ‌های مکمل متضاد و یا متشابه تلاش کنید. در نظر داشته باشید که در اتاق نوجوان خود رنگ‌های متضاد و گرم مانند قرمز و نارنجی را به صورت جزئی‌تر استفاده کنید زیرا باعث افزایش هیجان و بی‌تابی آن‌ها می‌شود. بعنوان مثال می‌توانید این رنگ‌ها را به صورت طرح‌های رنگی در پرده، روتختی و یا دیوار به کار ببرید، به این ترتیب قدرت مانور بیشتری نیز در طراحی اتاق دارید.

به یاد داشته باشید که رنگ سفید و طوسی اجازه‌ی هماهنگی بیشتر رنگ‌ها را به شما می‌دهند، بنابراین می‌توانید این دو رنگ را در حجم بیشتری از فضای اتاق استفاده کنید. همچنین در خنثی سازی و کاهش شدت رنگ‌های گرم دیوارها نیز به خوبی عمل می‌کنند. مورد آخر اینکه برای انتخاب رنگ سقف اتاق ترجیحاً از رنگ‌های روشن استفاده کنید زیرا استفاده از رنگ‌های تیره باعث کوتاه نشان دادن سقف و محدود شدن فضای اتاق می‌شود. با در نظر گرفتن همین چند نکته‌ی ساده به راحتی می‌توانید بهترین طراحی و دکوراسیون را برای اتاق در نظر داشته باشید.

کلام پایانی …
بنابراین، قبل از طراحی و انتخاب رنگ اتاق خواب پسرانه باید به اصول ویژه‌ای از روانشناسی رنگ اتاق خواب توجه کنید. در غیر این صورت ممکن است با تغییراتی در خلق‌وخو یا کاهش بازدهی ذهنی فرزند خود مواجه شوید. توصیه می‌کنیم که پیش از هرگونه اقدامی با یک طراح یا معمار داخلی مشورت کنید.

سوالات متداول

  1. رنگ مورد علاقه پسران در اتاق خواب چیست؟

پسران برعکس دختران از وجود رنگ‌های خنثی مانند طوسی، خاکستری و حتی مشکی استقبال می‌کنند، گرچه اگر این رنگ‌ها در کنار رنگ‌های پویایی مانند نارنجی قرار بگیرند.

2. ترکیب چه رنگ‎هایی برای اتاق خواب پسرانه مناسب است؟

ترکیب رنگ های سبز و سفید، سفید و قرمز، سیاه و سفید، زرد و خاکستری، خاکستری و آبی، نارنجی و طوسی از جمله ترکیب رنگ هایی هستند که هر اتاق خوابی را زیبا میکنند. 

3. رنگ مشکی را در اتاق خواب با چه رنگ‎های دیگری ست کنیم؟

رنگ مشکی یکی از همان رنگ های جذاب،  پر قدرت و پر طرفداری است، که بیشتر برای اتاق خواب پسرانه مورد استفاده قرار می گیرد. رنگ مشکی را بهتر است به تنهایی در اتاق خواب به کار نبرید و با رنگ هایی مانند سفید، کرمی، طوسی روشن یا تیره استفاده کنید.

خودمونی بالسا

از آخرین ها ، اولین نفر مطلع شو

دیدگاهتان را بنویسید