روانشناسی رنگ ها برای اتاق خواب

روانشناسی رنگ ها برای فضای داخلی اتاق خواب

چند بار تا حالا اتفاق افتاده که برای خرید تحت تاثیر صحبت های فروشنده در زمینه رنگ سال یا مد روز قرار بگیرید؟

رنگ ها نشان دهنده هویت شما هستند، پس سعی کنید برای فضای اتاق خواب خود آن ها را وابسته به مد روز یا رنگ سال نکنید، اینکه برای خرید لباس از رنگ های ترند یا مد های به روز پیروی کنید ایرادی ندارد اما برای اتاق خواب که باید محلی برای بازیابی انرژی و آرامش شما باشد به هیچ عنوان ریسک نکنید.

رنگ ها از جهات بسیاری بر مردم تاثیر می گذارند، میهمانان شما زمانی که وارد خانه شما و اتاق های آن می شوند با توجه به رنگ هایی که خواهند دید ممکن است شما را قضاوت کنند، این یک عملگر ذهنیست.

رنگ اتاق خواب خود را عاقلانه انتخاب کنید

رنگ ها تاثیرات روانی دارند، منتقل کننده احساساتی نظیر علاقه، آرامش، هیجان و حتی خشم خواهند بود. پس سعی کنید در انتخاب رنگ ها عاقلانه عمل کنید تا خانواده تان را در مسیر آرامش هدایت کنید.

فراموش نکنید که شما اجازه انتخاب رنگ برای اتاق فرزندانتان را ندارید، می توانید راهنمایی کنید یا در زمینه انتخاب رنگ مناسب به آن ها مشاوره دهید اما هرگز نظر خود را تحمیل نکنید، اجازه دهید فرزند شما رنگ اتاق خواب خود را بر اساس علایق شخصی و هویت درونی خود انتخاب کند.

می خواهید چه جریانی ایجاد کنید؟ کدام رنگ ها در ایجاد این جریان به شما کمک خواهند کرد؟

اگر در انتخاب این جریان و هویت بخشیدن به اتاق خود مردد هستید پیشنهاد می کنیم که مجلات تزیین داخلی را مطالعه کنید و از مشاوره متخصصین طراحی داخلی برای رسیدن به نتیجه استفاده کنید.

اما اگر تصمیم خود را گرفته اید ادامه این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا ایده خود را به شکل درستی اجرایی کنید.

رنگ ها و تاثیر آن ها بر اتاق خواب

رنگ ها به سه روش اساسی عمل می کنند:

شما به راحتی می توانید رنگ های هر اتاق را با خواسته شخصی خود و مطابق با سلیقه تان تطبیق دهید، رنگ های خنثی فضای اتاق را بزرگتر جلوه می دهد و استفاده از رنگ های تیره تر یا گرم فضای صمیمی تری به اتاق خواب های بزرگ خواهد آورد.

حالا بیاید دقیق تر به رنگ ها نگاه کنیم و بیاموزیم که یک رنگ می تواند چه کارهایی با یک اتاق انجام دهد.

رنگ قرمز در اتاق خواب

قرمز:

به عنوان یکی از رنگ های اصلی، می تواند شور و هیجان را به بالاترین میزان خود منتقل کند، در بین رنگ ها قرمز می تواند آدرنالین را به سطح بالایی برساند.

در کنار همه ی این موارد، استفاده نابجا از این رنگ می تواند فضای اتاق شما را نابود کند، از قرمز می توان روی یکی از دیوار های پذیرایی در کنار میز ناهارخوری استفاده کرد تا اشتها را کمی بیشتر کند.

در اتاق خواب نیز قرمز می تواند به عنوان یک رنگ ثانویه استفاده شود و در کنار رنگ هایی چون سفید یا مشکی عاشقانه های پرحرارتی را در کنار همسرتان برای شما بسازد.

دیوار های سینمای خانگی نیز یک مکان بسیار مناسب برای استفاده از رنگ قرمز هستند، اگر خانه یا ویلای بزرگی دارید که یک اتاق منحصر به فرد برای تماشای فیلم و سریال دارد استفاده از قرمز همراه با نورپردازی مناسب به هیجان تماشای شما خواهد افزود.

اتاق صورتی رنگ

صورتی:

یکی از مشتقات پرکاربرد رنگ قرمز است که از ترکیب آن با رنگ سفید به دست می آید، در این بخش مقصود ما همان رنگ صورتی ملایم است که محبوبیت زیادی نزد کودکان و نوجوانان دختر دارد و حتی در سنین بالاتر نیز زن ها استفاده های بسیاری از آن می کنند.

اما شاید برایتان جالب باشد که کمی بیشتر از 100 سال پیش رنگ صورتی به عنوان یک رنگ مردانه شناخته می شد و هنوز هم در بخش هایی از اروپا به خصوص فرانسه مردان برای رنگ آمیزی اتاق خود یا طراحی لباس های خود از صورتی استفاده می کنند.

از صورتی به عنوان یک رنگ بازیگوش که عاشقانه های ملایمی نیز به همراه دارد یاد می شود که همچنین می تواند کمک بسیار زیادی به القای آرامش کند.

به گفته ی روانپزشکان افرادی که حدود 20 دقیقه در یک فضا که رنگ غالب آن صورتی است قرار داشته باشند آرامش بیشتری پیدا خواهند کرد.

اتاق نارنجی

نارنجی:

با خصوصیاتی بسیار شبیه به قرمز که شور و اشتیاق را منتقل می کند و حضور آن در فضای مکالمه باعث تحریک بیشتر برای ادامه مباحثه خواهد شد.

در اتاق نشیمن یا فضاهای اجتماعی دیگر خانه نارنجی را با قهوه یا خاکی می توان هماهنگ کرد که نوعی راحتی به وجود می آورد که کمک خواهد کرد افراد آن فضا را دنج بپندارند.

اگر در خانه ورزش می کنید می توانید برای ایجاد انگیزه و اشتیاق بیشتر دیواره های GYM خانگی خود را با ترکیبی از نارنجی و توسی رنگ آمیزی کنید.

رنگ زرد در اتاق خواب

زرد:

یکی از پرطرفدارترین رنگ های برای انعکاس نور در فضاهای محدود بدون شک رنگ زرد است، ایجاد یک کانال نور، خوشبینی و شادی از خصوصیات بارز فضایی است که با رنگ زرد روشن رنگ آمیزی خواهد شد.

فراموش نکنید که برای اتاق نوزاد بهتر است از رنگ زرد استفاده نکنید چون طبق مطالعات پزشکی طیف رنگ زرد باعث ناآرامی و گریه ی بیشتر نوزاد خواهد شد.

اگر می خواهید آشپزخانه ای پرنور و تابستانی داشته باشید استفاده از رنگ زرد را به شما پیشنهاد می کنیم، مهم نیست آشپزخانه ای به سبک کلاسیک یا مدرن داشته باشید، ترکیب زرد با رنگ هایی چون خاکستری یا مشکی که البته باید محوریت رنگ زرد می تواند شادی را به آشپزخانه شما بیاورد.

رنگ سبز در اتاق خواب

سبز:

این رنگ به دلیل ارتباط مستقیم با بهار و طبیعت و القای حس رویش یکی از مناسب ترین رنگ ها برای اتاق خواب شما و فضای نشیمن خانه است.

سبز شاید مهربان ترین رنگ با چشم های شما باشد که چون باروری و ثروت را به یاد شما می آورد همواره حس خوبی در چشم و ذهن انسان ایجاد خواهد کرد، استفاده از رنگ های طیف سبز با سایه های ملایم در کنار رنگ سفید برای اتاق نوزاد و کودک بسیار توصیه شده است.

رنگ سبز در اتاق خواب می تواند به آبی نزدیک تر شود و با ترکیب رنگ های چون سفید و توسی روشن اتاق شما را راحت تر از همیشه نشان خواهد داد.

برای استفاده از سبز در سرویس بهداشتی و حمام آن را بیشتر به طیف آبی نزدیک کنید تا حس شادابی و تازگی بیشتری را در کنار آرامش القا کند.

در بخش های اجتماعی تر و عمومی تر خانه رنگ سبز کمک به آرامش بیشتری خواهد کرد و باعث خواهد شد هنگام صرف وعده های خوراکی، استرس و فشار روزمره شما کاهش یابد و با اتصال به خانواده خود و گذراندن وقت در کنار آن ها به آرامش برسید.

استفاده از سبز در اتاق کار نیز بسیار توصیه شده است، چون اعتماد به نفس و خودباوری را در شما افزایش خواهد داد و کمک خواهد کرد که با تمرکز بالاتری کارهای خود را انجام داده و به موفقیت برسانید.

اتاق آبی

آبی:

تا زمان نگارش این مقاله طیف های رنگ آبی محبوب ترین رنگ ها برای طراحی داخلی فضای خانه و اتاق خواب هستند، البته جای تعجب هم ندارد، کسی را می شناسید که تماشای آسمان آبی یک روز آفتابی را دوست نداشته باشد؟

اکثر طراحان اعتقاد دارند که آبی یک رنگ خنک کننده و آرامش دهنده ی مناسب برای استراحت است، به جز مناطق سردسیر که به منظور گرم نگه داشتن فضا کمتر از رنگ های آبی استفاده می کنند در سایر نقاط جهان در بیشتر موارد تقریبا انتخاب اول طیف رنگی آبی خواهد بود.

رنگ آبی همچنین خلاقیت را تحریک می کند و در فضاهایی که رنگ غالب آن آبی باشد شما را به فکر کردن، خلاق بود و در نهایت نوآوری تشویق خواهد کرد. همچنین رنگ های آبی تیره تر اعتماد و صلح طلبی را به شما القا خواهد کرد.

برای اتاق کار شما رنگ آبی با ترکیبی جذاب از سبز می تواند شگفت انگیز باشد، کافی ست یک بار خصوصیاتی که از این دو رنگ به شما گفتیم را در کنار هم قرار دهید تا متوجه شوید چه خواهد شد.

اتاق بنفش رنگ

بنفش:

شاید برای شما هم جای تعجب داشته باشد که چرا رنگ بنفش در طول تاریخ نماد تجمل و ثروت بوده است اما باید بگوییم که از نظر تاریخی بنفش گران ترین رنگ برای تولید بوده است و در برخی از دوره های زمانی تولید یک لباس بنفش رنگ ارزشی معادل تولید آن با طلا داشته است.

یکی از اولین خاستگاه های شناخته شده برای طیف رنگی بنفش شهر تایر Tyre در لبنان امروزی که در آن زمانی جزوی از امپراتوری روم بوده است.

جای تعجب نیست که هزینه ی بالای تولید باعث می شد که تنها طبقه ی حاکم می توانست از پس هزینه ی خرید و پوشیدن لباس هایی با رنگ بنفش برآیند و به این ترتیب برای قرن های متمادی نماد اشرافی گری و ثروت بوده است.

رنگ بنفش در طول تاریخ باستان تنها توسط اشراف امپراتوری روم، مصر و ایران باستان استفاده می شده است، همچنین کاهنان اعظم نیز پس از گذشت چند سال توانستند تا از لباس هایی با این رنگ استفاده کنند.

رنگ های خنثی

در مورد رنگ های خنثی نیاز داریم که یک مقاله جداگانه بنویسیم، در واقع ابتدا تصمیم این بود که تمامی طیف های رنگ در یک مطلب بررسی شود اما با توجه به طولانی شدن مطلب تصمیم گرفتیم در مورد رنگ های خنثی در مطلبی جداگانه صحبت کنیم.

 

از اینکه دیدگاه ارزشمند خود را در پایان این مقاله در بخش نظرات با ما به اشتراک می گذارید سپاسگذاریم.