روانشناسی رنگ نارنجی در کودکان | 5 تاثیر رنگ نارنجی بر روی کودکان

روان شناسی رنگ نارنجی

شاید دیده باشید که کودکی رنگ خورشید را نارنجی و ابرهای آسمان را بنفش کرده باشد. رنگ‎‎‌‎ها در دنیای کودکان معانی و مفهوم بسیار متفاوتی از بزرگسالان دارند. اما استفاده از رنگ‎‌‌ها، تاثیراتی نیز بر روی کودکان می‎‌گذارد. گاهی وقت‎‌ها این تاثیرات مثبت هستند و زمان‎‌هایی هم می‌شود که این تاثیرات منفی می‌‎باشند. امروز می‎‌خواهیم از روانشناسی رنگ نارنجی در کودکان و البته تاثیر رنگ نارنجی بگوییم. از دیدگاه شما تاثیر رنگ نارنجی بر کودکان مثبت است یا منفی؟ همراه ما باشید تا در پایان جواب قطعی این سوال را با یکدیگر پیدا کنیم.

تاثیر رنگ ها روان شناسی کودک

رنگ نارنجی نماد چیست و چه فوایدی برای کودکان دارد؟

تمامی رنگ‎‌ها به صورت کلی نمادی از یک ویژگی هستند که بهتر است در زمان خرید سرویس خواب نوزاد یا انتخاب رنگ اتاق کودک به آنها توجه کنید. رنگ نارنجی، که یکی از رنگ‎‌های گرم پالت‎‌های رنگی به حساب می‎‌آید، از این داستان مستثنا نیست. نمادهای رنگ نارنجی عبارتند از:

1.    تحریک کننده: رنگ نارنجی، رنگی پر شور و پر از هیجان است. البته نه به اندازه‎‌ی رنگ قرمز! اما یک محرک قوی، بخصوص در زمینه‎‌ی اشتها به حساب می‌آید. اگر فرزند شما از آن دسته کودکانی است که اشت‎های پایینی دارد می‌‎توانید از رنگ نارنجی در وسایل آشپزخانه و یا در لانچ باکس و قاشق و چنگال آن استفاده کنید. اما اگر فرزند شما اضافه وزن دارد و در رژیم است، بهتر هست که از رنگ نارنجی دوری کنید.

2.    سرزندگی: رنگ نارنجی، سرشار از سرزندگی است. رنگی پر از انرژی، که اگر در اتاق خواب از آن استفاده شود، قطعا روز شادی را آغاز خواهید کرد. البته پیشنهاد می‎‌شود از این رنگ بخصوص در اتاق بازی کودکان نیز بسیار زیاد استفاده شود.

3.    شجاعت: رنگ نارنجی شجاعت غریزی ما را افزایش می‎‌دهد. این رنگ ما را به سمت جلو حرکت می‎‌دهد و در برداشتن قدم‎‌های بلند به ما کمک می‎‌کند. رنگ نارنجی می‎‌تواند ریسک پذیری کودکان را افزایش دهد.

روانشناسی رنگ نارنجی در کودکان

روانشناسی رنگ نارنجی در اتاق خواب کودکان

همانطور که در قسمت‎‌های بالا گفته شد؛ رنگ نارنجی از جمله رنگ‌‎های گرم موجود در پالت رنگی به حساب می‎‌آید. گرمی موجود در هر رنگ، به مقدار استفاده از رنگ قرمز در آن مربوط می‎‌شود. رنگ نارنجی به دلیل صمیمیت، شادی و گرمایی که دارد بسیار مناسب اتاق‎‌ها به خصوص اتاق خواب‎‌های بزرگ است. شما می‎‌توانید برای دکوراسیون اتاق خواب فرزندتان بعد از خرید تخت خواب چوبی، ملحفه‎‌های مخملی و یا طرحدار و یک قالیچه نارنجی استفاده کنید. به یاد داشته باشید که استفاده‎‌ی بیش از حد از این رنگ در اتاق خواب تاثیر رنگ نارنجی را منفی می‌‎کند! بیش از اندازه استفاده کردن از رنگ نارنجی،  موجب افزایش هیجان می‎‌شود و خوابیدن را سخت می‎‌کند.

مقاله پیشنهادی: راهنمای خرید کتابخانه

روانشناسی رنگ نارنجی در نقاشی کودکان

رنگ نارنجی ترکیبی از رنگ‎‌های قرمز و زرد است. استفاده از رنگ نارنجی در نقاشی کودکان نشان دهنده‌ی برونگرایی، تمایل به موفق بودن، شادی، سرزندگی و پویایی می‌‎دهد. در روانشناسی رنگ نارنجی در کودکان آمده است که استفاده‎‌ی بیش از اندازه از رنگ‌‎های نارنجی بخصوص طیف پر رنگ آن توسط کودکان شما، می‌‎تواند نشانه‌‎ای از پرخاشگری نیز باشد.

روانشناسی رنگ نارنجی در خلق و خوی کودکان

رنگ نارنجی از آن رنگ‌‎هایی است که خوش فکری، خوشحالی و حتی روابط عمومی را بهبود می‌بخشد. استفاده از رنگ نارنجی در دکوراسیون خانه گرما و هیجان بالایی را به محیط می‌‎بخشد. روانشناسان معتقدند که رنگ نارنجی یکی از بهتری رنگ‌‎ها برای اتاق کودکان بازیگوش است. این رنگ فضایی پر از انرژی را برای کودک شما ایجاد می‌‎کند. بنابراین اگر می‌خواهید کودک شما سرشار از انرژی و هیجان باشد، استفاده از رنگ نارنجی در دکوراسیون، یک انتخاب بسیار مناسب است.

مطلب پیشنهادی: بهترین رنگ برای اتاق خواب از نظر روانشناسی

تاثیر رنگ نارنجی

تاثیر رنگ نارنجی بر روی بیماری

استفاده از رنگ‎ نارنجی علاوه‌‎بر تاثیراتی که بر روی روان می‌‎گذارد، تاثیراتی نیز بر روی جسم دارد. استفاده از رنگ نارنجی در مقابله با بیماری‎‌های قلبی و همچنین بهبود بیماری‎‌هایی چون: آسم، نقرس، سنگ کیسه صفرا، برونشیت، صرع، بیماری‎‌های کلیوی و تیروئید پرکار و کم کار نیز بسیار موثر است.

مقاله پیشنهادی: بهترین رنگ اتاق خواب دخترانه

خواص رنگ نارنجی

رنگ نارنجی دارای خواص بسیار متفاوتی از جنبه‎‌های گوناگونی است که ما در این مقاله چند نمونه از این خواص را با یکدیگر بررسی می‎‌کنیم.

 • رنگ نارنجی، باعث افزایش شیر مادر پس از تولد نوزاد می‌‎باشد.
 • رنگ نارنجی، بر خلاف رنگ قرمز، ضربان قلب را بدون افزایش فشار خون، افزایش می‌‎دهد.
 • این رنگ به جذب غذا و گردش خون بسیار کمک می‎‌کند.
 • نارنجی، احساسی خوب و شادی و نشاط را در افراد ایجاد می‎‌کند.
 • نارنجی باعث می‌شود که افراد بیشتر از همیشه اجتماعی و خوش مشرب باشند.

رنگ نارنجی اتاق

تاثیر رنگ نارنجی بر روی چاکراها

چاکرا، همان نقاط و مراکزی در بدن ما هستند که انرژی در آنها در حال چرخش است. چاکراها از نوک پا تا نوک سر ما ادامه‌‎دار هستند. اگر بدن‌مان را از کمر به پایین و به بالا، به دو قسمت تقسیم کنیم، چاکراهای قسمت بالایی مخصوص به روح و چاکراهای قسمت پایینی مخصوص به جسم می‎‌باشند. از طرفی رنگ نارنجی توانایی این را دارد که تعادلی در میان چاکراهای فیزیکی ما ایجاد کند. این ایجاد تعادل، باعث افزایش استعداد و خلاقیت می‌‎شود. بنابراین اگر علاقمند هستید که خلاقیت و استعداد خود و کودکانتان را افزایش دهید، از رنگ نارنجی در دکوراسیون خانه استفاده کنید.

رنگ نارنجی آشپرخانه

کلام آخر

حال که به پایان مطالب روانشناسی رنگ نارنجی در کودکان رسیده‌‎ایم، مجدد این سوال را تکرار می‌‎کنم: از دیدگاه شما تاثیر رنگ نارنجی بر کودکان مثبت است یا منفی؟ تاثیر رنگ نارنجی برای کودکان مثبت است و در رشد ذهنی و جسمی آنها بسیار کمک کننده می‎‌باشد. اما استفاده‌‎ی بیش از اندازه از هر چیزی، نه فقط رنگ‎‌ها، می‌‎تواند نتیجه‎‌ی معکوسی داشته باشد. بنابراین در استفاده‎ از رنگ نارنجی برای فرزندانتان اصلا زیاده‌‎روی نکنید.

 مطلب پیشنهادی: بهترین رنگ اتاق خواب کودک از نظر روانشناسی

سوالات متداول

 1. در کدام بخش از اتاق خواب کودکان، می‎‌توانیم از رنگ نارنجی استفاده کنیم؟
  دیوار اصلی اتاق، سرویس خواب، پرده‌‎ها، روتختی و روبالشی، قفسه یا کتابخانه، کمد لباس و اسباب بازی، میز تحریر و کامپیوتر و همچنین فرش اتاق خواب فرزند شما از جمله بهترین مکان‌‎هایی هستند که مناسب رنگ نارنجی می‎‌باشند. اما حتما به یاد داشته باشید که از رنگ نارنجی بخصوص در محیطی که فرزند شما می‌‎خوابد بسیار زیاد استفاده نکنید.
 2. بهترین رنگ برای اتاق خواب کودکان چه رنگی است؟
  ما به شما توصیه می‎‌کنیم که از رنگ‌‎های گرم و تیره برای اتاق خواب فرزندتان استفاده کنید. چرا که این نمونه رنگ‌‎ها آرامش بیشتری را به محیط القا می‌‎کنند.

خودمونی بالسا

از آخرین ها ، اولین نفر مطلع شو

دیدگاهتان را بنویسید