روانشناسی رنگ نارنجی در کودکان | 5 تاثیر رنگ نارنجی بر روی کودکان

روان شناسی رنگ نارنجی

روانشناسی رنگ نارنجی در کودکان

تصور کنید، در دنیایی که برند بالسا در آن به خلق فضاهای رویایی و آرامش‌بخش برای خانواده‌ها می‌پردازد، روانشناسی رنگ نارنجی چگونه می‌تواند در اتاق کودکان نقش آفرینی کند؟ این رنگ نه‌تنها نمادی از شور و هیجان است؛ بلکه به‌عنوان عنصری حیاتی در خلق محیط‌هایی شاد و انرژی‌بخش برای کودکان شناخته می‌شود. در این مقاله، با نگاهی حرفه‌ای و دقیق به بررسی روانشناسی رنگ نارنجی در کودکان و تاثیرات عمیق و مثبت این رنگ بر رشد ذهنی و عاطفی کودکان می‌پردازیم. ما با‌توجه‌به اهمیت محیط به رنگ نارنجی در رشد کودک، شما را در این سفر رنگی به دنیای کودکان همراهی خواهیم کرد.

رنگ نارنجی نماد چیست؟

روانشناسی رنگ نارنجی در کودکان بسیار جالب است؛ زیرا این رنگ نمادهای متعددی دارد که بر رشد و احساسات آن‌ها تأثیر می‌گذارد. نارنجی نمادی از شادی، انرژی، و خلاقیت است و حس پویایی را به کودکان القا می‌کند. همچنین این رنگ با گرما، اشتیاق و هیجان مرتبط است و در ایجاد محیطی شاد و سرزنده بسیار  موثر خواهد بود. 

این رنگ پرشور نمادی از شجاعت است و شجاعت غریزی ما را افزایش می‎‌دهد؛ در واقع رنگ نارنجی ما را به سمت جلو حرکت می‎‌دهد و در برداشتن قدم‎‌های بلند به ما کمک می‎‌کند. نارنجی به‌عنوان بهترین رنگ برای اتاق خواب از نظر روانشناسی شناخته می‌شود؛ زیرا به تحریک خلاقیت و ایجاد حسی مثبت در فضا کمک خواهد کرد.

روانشناسی رنگ نارنجی در کودکان

آشنایی با خواص رنگ نارنجی برای کودکان؛ شعله‌ای از شور و خلاقیت در دنیای رنگ‌ها

رنگ نارنجی خواص بسیار متفاوتی از جنبه‎‌های گوناگونی دارد که ما در ادامه چند نمونه از این خواص را با یکدیگر بررسی می‎‌کنیم:

 • رنگ نارنجی، باعث افزایش شیر مادر پس از تولد نوزاد می‌شود.
 • رنگ نارنجی، بر خلاف رنگ قرمز، ضربان قلب را بدون افزایش فشار خون، افزایش می‌‎دهد.
 • این رنگ به جذب غذا و گردش خون بسیار کمک می‎‌کند.
 • نارنجی، احساسی خوب و شادی و نشاط را در افراد ایجاد می‎‌کند.
 • نارنجی باعث می‌شود که افراد بیشتر از همیشه اجتماعی و خوش مشرب باشند.

با‌توجه‌به خواص رنگ نارنجی برای کودکان، به همین دلیل طراحان داخلی و روانشناسان پیشنهاد می‌کنند که هنگام خرید سرویس خواب نوزاد این رنگ را به‌عنوان تکمیل‌کننده رنگ‌های مورد‌استفاده در اتاق خواب انتخاب کنید. 

روانشناسی رنگ نارنجی در کودکان با استفاده در دکوراسیون اتاق خواب کودک

رنگ نارنجی به دلیل صمیمیت، شادی و گرمایی که دارد بسیار مناسب اتاق‎‌ها به‌خصوص اتاق خواب‎‌های بزرگ و هم‌چنین اتاق خواب کودکان است. براساس روانشناسی رنگ نارنجی در کودکان شما می‎‌توانید برای دکوراسیون اتاق خواب فرزندتان بعد از خرید تخت خواب چوبی، ملحفه‎‌های مخملی یا طرحدار و یک قالیچه نارنجی استفاده کنید. به یاد داشته باشید که استفاده‎‌ بیش‌ازحد از این رنگ در اتاق خواب تاثیر رنگ نارنجی را منفی می‌‎کند! استفاده بیش از اندازه از رنگ نارنجی، موجب افزایش هیجان شده و آرامش خواب را از بین می‌برد. در ادامه ایده‌هایی برای به کار بردن رنگ نارنجی در اتاق کودکان را به شما معرفی کرده‌ایم.

دیوار شادی در اتاق خواب کودک؛ طرح‌های کارتونی روی پس‌زمینه‌ نارنجی

برای به کار بردن رنگ نارنجی در اتاق خواب فرزند خود یکی از دیوارها را به رنگ نارنجی روشن رنگ‌آمیزی کنید و با استفاده از شابلون‌هایی با طرح‌های کارتونی مورد‌علاقه کودک، الگوهای جذابی روی دیوار ایجاد کنید. این کار باعث می‌شود فضا جذاب‌تر و دوست‌داشتنی‌تر شود. نارنجی بهترین رنگ اتاق خواب دخترانه و پسرانه محسوب می‌شود که با طرح‌های به رنگ کرم و سبز و قهوه‌ای روی دیوار، هارمونی زیبایی در فضای اتاق فرزند شما ایجاد می‌کند. 

تاثیر رنگ نارنجی

گوشه‌ای برای رویاها؛ تخت و مبلمان با ترکیبی از رنگ‌های نارنجی در اتاق کودک

برای دکوراسیون اتاق کودک با تم نارنجی، بهتر است که از رنگ‌های مکمل و هماهنگ در کنار رنگ نارنجی استفاده شود. به‌طور‌مثال می‌توانید تخت خواب یا کمد لباس را از دو رنگ سفید و نارنجی به‌صورت ترکیبی انتخاب کنید تا فضا یکنواخت و خسته‌کننده به نظر نرسد. سفید، کرم و قهوه‌ای از رنگ‌های مناسب برای دکوراسیون با تم نارنجی هستند که می‌توان به‌صورت ترکیبی در انتخاب سرویس خواب یک نفره کودک آن‌ها را در نظر گرفت. انتخاب یک تخت کودک با جزئیات و لبه‌های نارنجی، رنگ و شادابی خاصی به اتاق می‌بخشد. به‌عنوان مثال، می‌توانید یک تخت سفید با کشوهای نارنجی یا یک صندلی راحتی با بالشتک‌های نارنجی انتخاب کنید.

بازی رنگ‌ها در اتاق خواب کودک به کمک رنگ نارنجی

نارنجی که بهترین رنگ اتاق خواب کودک از نظر روانشناسی محسوب می‌شود، گزینه‌ای ایده‌آل برای استفاده در فرش و قالیچه است. از‌این‌رو پیشنهاد می‌کنیم هنگام خرید فرش برای اتاق خواب کودکتان، سراغ طیف‌های رنگی نارنجی بروید. افزودن یک کفپوش یا قالیچه نارنجی، روشنایی و حرارت را به فضای فرزندتان اتاق می‌آورد؛ خصوصا اگر با شکل‌های بازی‌ یا حیوانات کارتونی طراحی شده باشد.

گالری خیال؛ تزئینات دیواری و هنری با پالت رنگی نارنجی

استفاده از قاب‌های عکس، پوسترها، یا نقاشی‌هایی با رنگ نارنجی و طرح‌های مناسب کودکان روی دیوار یا حتی کمد لباس، به اتاق جلوه‌ای خاص می‌بخشد. همچنین می‌توانید از چراغ‌های تزئینی نارنجی برای ایجاد فضایی گرم و دعوت‌کننده استفاده کنید.تزئینات دیواری و هنری با پالت رنگی نارنجی شامل استفاده از قاب‌ عکس‌ها، نقاشی‌ها و پوسترهایی با رنگ‌های نارنجی یا حاوی المان‌هایی به این رنگ است که حسی از گرمی و نشاط را به فضا می‌آورد. 

این تزئینات نه‌تنها به اتاق کودک جلوه‌ زیبایی می‌بخشند، بلکه فضایی را فراهم می‌کنند که برای کودکان انگیزه‌بخش و الهام‌بخش باشد. با انتخاب آثار هنری و تزیینات دیواری مناسب، می‌توانید فضایی خلاقانه و تحریک‌کننده‌ تخیل کودکان ایجاد کنید، جایی که آن‌ها می‌توانند در آن بازی کنند، یاد بگیرند و رشد کنند.

رنگ نارنجی اتاق

تفسیر رنگ نارنجی در نقاشی کودکان

رنگ نارنجی ترکیبی از رنگ‎‌های قرمز و زرد است؛ استفاده از رنگ نارنجی در نقاشی کودکان نشان‌دهنده‌ برونگرایی، تمایل به موفق بودن، شادی، سرزندگی و پویایی خواهد بود. در روانشناسی رنگ نارنجی در کودکان آمده است که استفاده‎‌ بیش از اندازه از رنگ‌‎های نارنجی به‌خصوص طیف پر رنگ آن توسط کودکان شما، ممکن است نشانه‌‎ای از پرخاشگری نیز باشد.

ایجاد شور و هیجان در اتاق خواب کودک با تعادلی از رنگ نارنجی

این مقاله با تاکید بر روانشناسی رنگ نارنجی در کودکان و تأثیر آن بر ایجاد فضایی شاد، خلاق و پرانرژی نگارش شده بود. رنگ نارنجی در نقاشی کودکان نه‌تنها نشان‌دهنده‌ شادی و پویایی آن‌هاست، بلکه حاکی از برونگرایی و تمایل به موفقیت نیز خواهد بود. این رنگ نمادی از شجاعت و اشتیاق است و به‌طورمثبت بر روحیه و خلاقیت کودکان تاثیر می‌گذارد. 

اگر برای‌تان سوال است که رنگ نارنجی نشانه چیست؟ باید بگوییم که این رنگ نماد شور و شادی است و به کودکان کمک می‌کند تا احساسات و ایده‌های خود را بیان کنند. در نهایت، رنگ نارنجی در روانشناسی نقش بسزایی در ایجاد محیطی سرزنده و محرک برای رشد کودکان دارد، به‌طوری‌که اتاقی با این رنگ به تقویت اعتماد‌به‌نفس و خودباوری در آن‌ها کمک خواهد کرد. آیا شما تا به جال از این رنگ در اتاق فرزند خود استفاده کرده‌اید؟ چه ایده‌هایی برای به کار بردن رنگ نارنجی در اتاق کودک دارید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید. 

سوالات متداول

 1. در کدام بخش از اتاق خواب کودکان، می‎‌توانیم از رنگ نارنجی استفاده کنیم؟
  دیوار اصلی اتاق، سرویس خواب، پرده‌‎ها، روتختی و روبالشی، قفسه یا کتابخانه، کمد لباس و اسباب بازی، میز تحریر و کامپیوتر و همچنین فرش اتاق خواب فرزند شما از جمله بهترین مکان‌‎هایی هستند که مناسب رنگ نارنجی می‎‌باشند. اما حتما به یاد داشته باشید که از رنگ نارنجی بخصوص در محیطی که فرزند شما می‌‎خوابد بسیار زیاد استفاده نکنید.
 2. بهترین رنگ برای اتاق خواب کودکان چه رنگی است؟
  ما به شما توصیه می‎‌کنیم که از رنگ‌‎های گرم و تیره برای اتاق خواب فرزندتان استفاده کنید. چرا که این نمونه رنگ‌‎ها آرامش بیشتری را به محیط القا می‌‎کنند.

خودمونی بالسا

از آخرین ها ، اولین نفر مطلع شو

2 دیدگاه دربارهٔ «روانشناسی رنگ نارنجی در کودکان | 5 تاثیر رنگ نارنجی بر روی کودکان;

دیدگاهتان را بنویسید