چیدمان منزل و اتاق خواب به سبک اسکاندیناوی

سبک اسکاندیناوی چیست؟

سبک چیدمان اسکاندیناوی را به عنوان یکی از زیرمجموعه های مینیمالیسم می شناسیم که با استفاده از رنگ های خنثی، پنجره های نورگیر، بافت های زیبا و دکور مدرن خودش را به شما بیشتر معرفی می کند.

تاکید بر ساده و تمیز بودن فضا با استفاده از خطوط مشخص و منظم، اثاثیه ساده و کاربردی و گرمای ذاتی فضای پذیرایی که یک فضای دنج برای شما فراهم می کند از دیگر خصوصیات بارز سبک چیدمان اسکاندیناوی است.

تاریخچه سبک اسکاندیناوی

یکی از این سبک های جذاب چیدمان به سبک اسکاندیناوی است که همانطور که از نامش پیداست خاستگاه آن کشورهای شبه جزیره ی اسکاندیناوی مانند سوئد، نروژ، دانمارک، ایسلند و فنلاند است.

دکوراسیون اسکاندیناوی در اوایل قرن بیستم در سال 1914 توسط یک طراح دانمارکی که مدیریت یک شرکت تزئیانتی و هنری را بر عهده داشت شروع به شکل گیری کرد و به عنوان یک جنبش در طراحی داخلی مطرح شد، علت این شهرت نیز در به کارگیری از سادگی و کاربردی بودن عناصر آن بود.

حرکت در مسیر پدید آمده برای رونق بخشیدن به صنایع دستی دانمارکی و ایجاد سبک هنری جدید در صنعت دکوراسیون بود.

موفقیت چشم گیر پس از جنگ جهانی دوم

اوج شکوفایی این مجموعه طراحی در دهه 1950 شروع شد و تاثیرگذاری آن بعد از جنگ جهانی دوم بسیار به چشم آمد.

در سال های ابتدایی دهه 50 میلادی اکثر جوایز طراحی و به طراحان سبک دکوراسیون اسکاندیناوی داده می شد و کالاهای ساخته شده با ویژگی های این سبک به سرعت در میان عموم به محبوبیت رسیدند.

در سال 1954 نمایشگاهی با عنوان – طراحی در اسکاندیناوی – برگزار شد که در حوزه مد و برای گسترش دکوراسیون و سبک های چیدمان مدرن بنا شده بود.

بازی با نور طبیعی

چیدمان سبک اسکاندیناوی با پالت های رنگی عموما خنثی و نزدیک به مینیمالیسم، ترکیب های دنج و مبلمان مدرن شناخته می شود اما یکی از اصلی ترین نشانه های غیر قابل چشم پوشی این سبک بازی با نور های طبیعی است.

طراحان این سبک با استفاده از رنگ سفید یا رنگ های بسیار روشن نزدیک به آن برایتنس (brightness) را به بالاترین حد خود می رسانند تا با استفاده از پنجره های بزرگ نهایت نور طبیعی که می توان جذب کرد را وارد فضا کنند، حتما می دانید که این منطقه جزو مناطق سردسیر جهان است و نور خورشید و روشنایی روز جزو کالاهای لوکس برای مردم اسکاندیناوی به شمار می رود.

 نقش گیاهان در دکوراسیون اسکاندیناوی

در اتاق های نشیمن سبک اسکاندیناوی گیاهان همواره حضوری ثابت داشته و دارند، درست مانند سبکی که از آن الهام گرفته اند یعنی مینیمالیسم گل و گیاهان زیبا بخشی از چیدمان دکوراسیون در نشیمن هستند.

استفاده از گل های طبیعی در خانه با هر شکل و اندازه ای می تواند باعث طراوت فضای خانه شود و این موضوع به سبکی منحصر نبوده و نیست، اما رعایت شکل چینش و قرارگیری آن ها در دکوراسیون اسکاندیناوی به زیباتر شدن فضای داخلی کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

المان های ساده و حضور همیشگی در چیدمان اسکاندیناوی

منظور از المان های ساده منحصر به یک شی خاص نیست، میز پایه فلزی با رویه چوب، سازه های کوچک فلزی و قاب های ساده عکس یا نقاشی و … برخی از عناصر حاضر در این سبک هستند.

اما نقش قاب های ساده در اندازه ای معمولا بزرگ در چیدمان اسکاندیناوی قابل چشم پوشی نیست، آثار هنری که لازم نیست حتما آفریده شده توسط یک آرتیست مشهور باشد اما به صورت کلی معمولا تک رنگ یا دو رنگ هستند و با مبلمان نشیمن هارمونی خوبی ایجاد می کنند.

ارزش اثر به هیچ عنوان مهم نیست، مهم این است که این قاب عکس یا نقاشی با چیدمان محل مورد نظر شما هماهنگ باشد.

اثرگذاری سبک چیدمان اسکاندیناوی بر صنعت طراحی داخلی

سخنی به گزاف نیست اگر بگوییم امروزه در اکثر طرح های داخلی عمومی از عناصر سبک اسکاندیناوی استفاده می کنند، کافی ست نگاهی به اطراف خود یا منزل دوستان و فامیل بیاندازید تا حداقل چند عدد از این نماد ها را ببینید.

به شکل مشخص اما میز های پایه فلزی قابل تبدیل که با رویه چوبی پوشانده شده، آباژور های کاغذی، استند های گلدان، سازه های فلزی کوچک شبیه قفس پرندگان، جاشمعی های فلزی و هندسی، شلف های دیواری و خیلی از مصنوعات متعلق به فرهنگ اسکاندیناوی امروزه در چیدمان اکثر منازل در سراسر دنیا نقشی اساسی ایفا می کنند.

شومینه نروژی - سبک اسکاندیناوی

شومینه در خانه های اسکاندیناوی

به دلیل شرایط خاص آب و هوایی که سرما را به یک بخش جدا ناپذیر از زندگی مردم اسکاندیناوی از اکثر روزهای سال تبدیل می کند وجود یک شومینه در گوشه ای از خانه نیازی ضروری به نظر می رسد.

شکل شومینه در طی سال های مختلف ممکن است تغییرات زیادی کرده باشد اما هدف از تعبیه شومینه هرگز تغییر نکرده است، شاید ما در ویلای خود در یکی از استان های شمالی فقط برای 2 یا 3 ماه در سال نیاز به شومینه داشته باشیم اما این نیاز در شمال اروپا بسیار بیشتر از این هاست.

شومینه های آجری منظم در گذشته به شومینه های سنگی شیک و مستحکم تبدیل شده اند که امروزه با تلفیق تکنولوژی حتی مدرن تر نیز شده اند و می توانند درون دیوار باشند یا بدون استفاده از هیزم شما را گرم کنند.

استفاده از چوب برای گرمای بیشتر

استفاده از چوب جدا از استحکام بیشتر، به دلیل رنگ گرم آن نیز در خانه های سبک اسکاندیناوی بسیار مورد استفاده قرار می گیرند، مردم اسکاندیناوی دوست دارند به استفاده از رنگ های طبیعی چوب گرما را به خانه خود ببرند نه رنگ های طاقت فرسا و خسته کننده.

به باور وایکینگ ها در گذشته، استفاده از چوب فضای خانه را صمیمی تر جلوه می دهد و در آب و هوایی که بیشتر روزهای سال تلاش می کند سرما را وارد فضای خانه کند استفاده از چوب در ساخت و چیدمان داخلی در خانه های سبک اسکاندیناوی بسیار ضروری به نظر می رسد.

هنر استفاده بهینه از ملحفه در اسکاندیناوی

سوئدی ها و دانمارکی ها در لایه بندی ملحفه استعداد ویژه ای دارند و در این زمین در دنیا مشهورند، استفاده از کتان و پشم و پارچه های ضخیم در طیف های رنگی دودی، طوسی و رنگ های روشن تر جزو سنت های دیرینه در این کشورهاست.

تخت ساده و روشنایی نمادین در چیدمان سبک اسکاندیناوی بسیار رایج است، برای همین شما عموما یک تخت چوبی می بینید که همانطور که با تشک و ملحفه های طیف رنگ طوسی بسیار هنرمندانه تزئین شده است، یک چراغ استند بزرگ در کنار خود دارد.

خیلی ها دلیل حضور این چراغ را نمادین می دانند و برخی ها هم این را به عادت دیرینه ی مردم دانمارک – مطالعه ی قبل از خواب – ارتباط می دهند.

عناصر روشنایی مصنوعی

لامپ های سقفی و آباژور ها در سبک اسکاندیناوی شکل های مختلف و گاه متفاوتی دارند، در بعضی فضاها از پوشش های کاغذی به سبک قدیم که البته بسیار مقاوم هستند استفاده می شود و در جاهای دیگر از سبک مینیمال و شکل های ساده هندسی استفاده می کنند.

چند نمونه از روشنایی مورد استفاده در سبک چیدمان اسکاندیناوی را در تصاویر مشاهده می فرمایید.

قرار دادن روشنایی روی میز غذاخوری نیز یکی از عادات دیرینه در اروپا بوده است که آن را بیشتر به وایکینگ ها نسبت می دهند که با استفاده از قطعات فلزی و شمع در هنگام تاریکی سعی می کردند روشنایی کافی را روی میز به وجود آورند.

حمام و سرویس بهداشتی در سبک اسکاندیناوی

رفتن به حمام، دستشویی یا مسواک زدن شاید زمان طولانی از ما نگیرد اما جزو زمان های طلایی در ساعات بیداری ما است، در این زمان ها بیش از هر زمان دیگری فکر می کنیم و چقدر خوب که در فضایی آرام این تفکر شکل بگید.

اگر سبک اسکاندیناوی را دنبال کننده ی مینیمالیسم بدانیم که تا حد زیادی اینطور هم هست، با مطالعه و بررسی طراحی اکثر حمام های امروزی به این نتیجه می رسیم که چیزی بین این دو سبک را برای طراحی مدرن استفاده می کنند.

استفاده از چوب و رنگ سفید یکپارچه از خصوصیات بارز حمام های سبک اسکاندیناوی است که در طراحی های امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.