اثرات خواب بر زندگی انسان

یک تعریف ساده از خواب

خواب یک رفتار فیزیولوژی مشترک بین تمام گونه ‌های جانداران می ‌باشد و از مهمترین مکانیسم های تنظیم کننده عملکرد طبیعی بدن است. به طور کلی خواب به وضعیتی گفته می شود که آگاهی انسان نسبت به محرک‌های محیطی کاهش می‌یابد. مانند سایر پستانداران، انسان ‌ها نیز دارای دو نوع خواب هستند: خواب REM و خواب غیر REM. مقدار خواب لازم برای هر  فرد متفاومت است، بعضی از افراد می توانند با کمتر از 6 ساعت خواب به عملکرد بهتری  در طول روز دست یابند حال اینکه این مقدار برای بعضی دیگر می‌تواند بالای 12 ساعت باشد.  به طور میانگین  میزان خواب کافی بین 7-9 ساعت تخمین زده شده است.

اثرات خواب بر زندگی انسان

نقش خواب در سلامت روان انسان

همانطور که می‌دانیم خواب نقش مهمی را در سلامت و روان انسان ایفا می‌کند. یک خواب خوب بدن رو قادر به ریکاوری درست و داشتن انرژی مناسب برای انجام کار در طول روز می‌کند.

متاسفانه بسیاری از افراد از خواب کافی و سالم بهره‌مند نیستند که این خود می‌تواند به عوامل متعددی چون اختلال خواب،  شرایط پزشکی و سلامت روان وابسته باشد. یکی از رایج‌ترین مسائل مربوط به خواب “اختلال خواب” است که  مختص به طیف سنی خاصی نمی‌باشد و تاثیرات گسترده‌ای نیز بر سلامت انسان دارد.

اختلال خواب عبارت است از مشکل به خواب رفتن به گونه‌ ای که فرد نتواند به راحتی وارد خواب عمیق شود. هر گاه طول مدت به خواب رفتن حدود ۳۰ دقیقه یا بیشتر شود و فرد تنها ۶ ساعت یا کمتر بخوابد و این اتفاق حداقل سه شب در هفته در طول یک ماه یا بیشتر رخ دهد دچار اختلال بی‌خوابی شده است.

به این نوع از بی خوابی، بی خوابی حاد گفته می‌شود. اما در صورتی که بیش از سه هفته ادامه‌دار شود به آن بی خوابی مزمن گفته می‌شود.

یک سرویس خواب درجه یک نقش بسزایی در کیفیت خواب شما ایفا خواهد کرد.

کم خوابی و بی خوابی

تاثیر کم خوابی بر عملکرد بدن

کم خوابی به طور تدریجی سبب بروز مشکلات بسیاری همچون اختلالات قلبی-عروقی می‌شود و کیفیت زندگی کلی فرد را پایین می‌آورد. کمبود خواب به راحتی می‌تواند عملکرد مغز را با مشکل مواجه کند علاوه بر اینکه به تدریج سرعت حافظه کوتاه مدت را کند می‌کند.همچنین میتواند باعث بروز مشکلاتی در حافظه بلند مدت شود. کم خوابی شما را بی حوصله ،خسته ،دمدمی مزاج ،حساس، زودرنج و بد خلق می‌کند به طوری که در برخورد با عوامل کم اهمیت و جزئی کنترل خود را از دست می‌دهید. کم خوابی یکی از مهمترین دلایل تصادف های رانندگی است و احتمال وقوع آن را نیز افزایش می‌دهد.

بر اثر کم خوابی سیستم ایمنی بدن ضعیف شده و به راحتی بیمار می‌شوید. همچنین واکسن روی آدم‌ هایی که کم ‌خوابی دارند کمتر اثر می‌کند. کم‌ خوابی سیستم ایمنی را ضعیف می‌کند و امکان ابتلا به بیماری‌های عفونی را بالا می‌برد.

نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد گروهی از شرکت‌کنندگان حاضر در پژوهش که کمتر از هفت ساعت در شبانه‌روز خوابیدند سه برابر بیشتر از کسانی که هفت ساعت یا بیشتر می‌خوابیدند دچار سرماخوردگی ‌شدند.

اگر خوب نمی خوابید، افسردگی در کمین شماست

از طرف دیگر بی خوابی خطر ابتلا به افسردگی و احتمال خودکشی را افزایش می‌دهد و تاثیراتی بر افزایش فشار خون و خطرابتلا به دیابت  و تاثیرات منفی بر کاهش وزن را رو به همراه دارد.  همچنین می‌تواند منجر به اختلال در تولید هورمون های کنترل اشتها گردد.

پیامدهای پرخوابی به اندازه کم‌خوابی روشن نیست. اما این‌قدر می‌دانیم که برای سلامتی مضر است. از جمله در افراد مسن ممکن است خطر ابتلای به زوال عقل را بیشتر کند.

بعد از آشنایی با تعریف خواب و تاثیرات منفی کم‌خوابی بر بدن، مزایا و اهمیت خواب کافی را با ارائه تعریفی از الگوی خواب سالم مورد بررسی قرار می‌دهیم.

عوارض کم خوابی

الگوی یک خواب سالم به چه صورت تعریف می‌شود؟

خواب یک فرآیند پیچیده‌ای است که در طی آن بدن ما حالت‌های مختلفی رو طی می‌کند. هر مرحله خواب بین ۶۰ تا ۱۰۰ دقیقه طول می‌کشد که در هر مرحله فرایندی متفاوت در مغز و در بدن ما رخ می‌دهد.

مرحله اول از خواب سبک شروع می شود که  حالتی است چرت ‌آلود و آرام، بین خواب و بیداری. در این مرحله نفس آرام‌تر می‌شود، عضلات شل می‌شوند و ضربان قلب آهسته‌تر می‌شود.

مرحله دوم، وارد خواب عمیق‌تر می‌شویم. ممکن است احساس کنید بیدارید، در این‌صورت قاعدتا خوابید و نمی‌دانید. مرحله سوم، خواب عمیق است. در این مرحله بیدار شدن سخت است، چون فعالیت بدن به پایین‌ترین سطح  خود رسیده است.

در مرحله دوم و سوم معمولا خواب نمی‌بینیم. بعد از مرحله سه، دوباره چند دقیقه به مرحله دو برمی‌گردیم و سپس وارد مرحله رؤیا یا خواب دیدن می‌شویم. به این مرحله آر.ای.ام (REM) هم می‌گویند، که حروف اول عبارت “حرکت سریع چشم” است. در این مرحله است که خواب می‌بینیم. اگر خواب کامل باشد، همه این مراحل به ترتیب رخ می‌دهند. برای اینکه بدن بتواند انرژی خود را  بازیابی کند این مراحل باید چندین بار در طی خواب تکرار شوند.

بی خوابی انسان

خوب خوابیدن قدرت شما را افزایش خواهد داد

داشتن یک خواب خوب و با کیفیت می تواند به شما کمک کند تا بهترین خود را احساس کنید. در واقع یک خواب با کیفیت، منجر به بهبود حالت روحی، قدرت یادگیری، حافظه و خلاقیت فرد می‌شود. همچنین باعث تقویت سیستم ایمنی بدن و حفظ رژیم غذایی سالم می‌گردد.

با توجه به مزایا و اهمیت خواب کافی بر سلامت و روان انسان،  در پژوهش‌های متعددی مواردی تحت عنوان اصول بهداشت خواب (محیط اتاق، رژیم غذایی مناسب، نور کم، دما و …) ارائه شده است که با رعایت آن می‌توان کیفیت خواب خود را به مرور افزایش داد.تاثیر تشک بر کیفیت خواب اخیرا پژوهش‌هایی با هدف ارزیابی تاثیر انواع تشک خواب بر کیفیت خواب صورت گرفته است.  در این تحقیقات نشان داده شده است که خوابیدن بر یک تشک متوسط با استحکام قابل تنظیم باعث راحتی و ترازبندی مناسب ستون فقرات و خواب با کیفیت می شود. در واقع محققین پیشنهاد می‌کنند افرادی که دارای بدن درد هستند نوع بستر خوابشان می‌تواند در کاهش درد موثر باشد. از این رو  تشک‌هایی با تنوع زیاد برای پاسخگو بودن به نیازهای متفاوت افراد در بازار عرضه شده‌اند که می‌توان به عنوان نمونه به تشک مموری فوم، تشک های طبی، تشک لاتکس ، تشک فنری، تشک هیبرید و .. اشاره کرد. در تحقیقات انجام گرفته براساس نوع تشک، افرادی که تشک‌های مموری فوم را برای خواب انتخاب کرده‌اند درد کمتری را تجربه کردند و همچنین خواب راحت‌تری نیز داشته‌اند.

بررسی‌های دیگر نشان داد که در مقایسه با تشک‌های مموری فوم، تشک‌های لاتکس فشار کمتری رو به بدن وارد می‌کنند. بنابراین با توجه به آناتومی بدن باید تشک مناسبی برای خواب انتخاب گردد. علاوه بر نوع تشک، موارد دیگری چون ابعاد تشک(متناسب با سن‌های مختلف و وزن‌های متفاوت) و میزان سختی یا نرمی آن (پشتیبانی کامل بر اساس آناتومی بدن)نیز می‌تواند در کاهش درد و ارتقا کیفیت خواب موثر باشد. همچون همیشه در بخش پایینی صفحه نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و این مطلب را برای دوستان خود ارسال نمایید.

سرویس خواب های کامل بالسا با استفاده از تشک های استاندارد کیفیت خواب شما را تضمین خواهند کرد.