اثر خواب بر سلامت مو چیست؟ 2 شیوه منحصر بفرد برای از بین بردن تاثیر کم خوابی روی مو

زیبایی یکی از نیازهای مهم روحی به ویژه در سبک زندگی امروز بشمار می رود، به همین دلیل افراد ساعت های زیادی را صرف آن می‎‌نمایند. خیلی از ما هر روز روی گوشی های تلفن همراهمان، پیامک هایی از کلینیک های زیبایی و کاشت مو دریافت می‎کنیم و اشخاص بسیاری هزینه های گزافی را بابت آن می‎پردازند. اهمیت به زیبایی ظاهری و مراجعه به کلینیک های کاشت مو و زیبایی منحصر به یک جنس خاص نیست و زنان و مردان برای داشتن احساس خوب درباره خودشان، سالم به نظر رسیدن و همچنین داشتن روابط بهتر عاطفی و اجتماعی، برای داشتن موهایی سالم و زیبا و همچنین پوستی سالم هزینه صرف می‎کنند. اگر از تاثیر خواب بر سلامت مو مطلع شوید قطعا برای خواب خود به فکر برنامه‌ریزی و استفاده از لوازم اتاق خواب، کالای خواب مثل تشک طبی و بالش طبی و سرویس خواب مناسب خواهید افتاد. چون می‌توانند در این زمینه نقش اساسی ایفا کنند.

اثر خواب بر سلامت مو چیست؟

شاید باور آن سخت باشد، اما در بسیاری از موارد، مشکل ریزش مو با تنظیم ساعت خواب حل شده و داشتن خواب با کیفیت بر سلامت مو تاثیر مستقیم می‎گذارد. حتی اگر ریزش موی شما دلایل دیگری مانند مشکلات ژنتیکی داشته باشد، تجربه یک خواب راحت به رفع این مشکل کمک کرده و درمان آن را تسریع می‎بخشد. به همین دلیل یکی از توصیه‌های پزشکان متخصص پوست، مو و زیبایی، تنظیم ساعات خواب و ترتیب دادن شرایطی برای داشتن یک خواب آسوده و با کیفیت می باشد. در این مقاله از اثر خواب بر سلامت مو و تاثیر خواب بر ریزش مو صحبت کردیم، با ما همراه باشید.

اثر خواب بر سلامت مو

مقاله پیشنهادی: سرویس خواب چیست؟

 کم خوابی تا چه حد روی سلامت مو تاثیر می گذارد

آیا یا از تاثیر کم خوابی روی مو اطلاع دارید؟ همانطور که اشاره کردیم، داشتن خواب بی‌کیفیت و یا کم خوابی روی سلامت مو بطور مستقیم تاثیر گذاشته و باعث بروز مشکلاتی مانند ریزش مو و یا حتی سفید شدن موی سر می‎شود. چرا که این فاکتور باعث بهم ریختن تنظیم هورمون‎ها شده و ترشح هورمون های رشد مو را تا حد زیادی کاهش می دهد. مهم ترین هورمون برای داشتن موی سالم، ملاتونین است. زمانی که میزان این هورمون در بدن کاهش می یابد، سلامت مو بطور جدی به خطر می افتد.

کم خوابی باعث بروز مشکلات دیگری مانند استرس، مشکلات پوستی، افت انرژی و ضعف قسمت هایی از مغز مانند حافظه می گردد که هر کدام از این موارد بطور مستقیم یا غیرمستقیم روی سلامت مو تاثیر گذاشته و باعث ریزش مو می گردند. در نتیجه برای رفع این مشکل و ترشح دوباره هورمون های رشد مو و سنتز پروتئین مو باید خواب خود را تنظیم کرده و یک خواب با کیفیت داشته باشیم و صبح را سرحال و با انرژی بیدار شویم.

استرس چگونه باعث ریزش مو می شود؟

هورمون ها به نوعی پیام رسان های شیمیایی هستند که به اندام های مختلف و اعضای بدن کدهای شیمیایی می فرستند. فولیکول مو دارای سلول هایی می باشد که اکسیژن، پروتئین، مواد معدنی و انواع ویتامین ها را جذب کرده و به پیاز مو می‎رسانند و باعث سلامت مو و حجیم ماندن آن می گردد. زمانی که فرد دچار استرس می گردد، هورمون های استرس ترشح شده و مویرگ هایی که ویتامین های مورد نیاز را به ریشه مو منتقل می‎کنند، تنگ شده و مسدود می شوند. در نتیجه مواد مغذی به اندازه کافی به ریشه نرسیده و این امر باعث ضعیف شدن پیاز مو و ریزش مو می شود و حجم موها روز به روز کاهش می یابد.

مقاله پیشنهادی: کالای خواب چیست؟

استرس، ترشح هورمون و تاثیر خواب بر ریزش مو

ترشح هورمون استرس همچنین باعث تنبل شدن فولیکول ها شده و آنها را به حالت استراحت می برد. در این حالت، موهای قدیمی سر ریزش پیدا کرده و موهای جدید با رنگدانه های کمتری رویش پیدا می کنند و به رنگ خاکستری یا سفید رشد می یابند. برای داشتن موهایی زیبا و سالم و همچنین جلوگیری از سفید شدن موی سر، جدی گرفتن تاثیر خواب بر ریزش مو، تنظیم ساعات خواب و داشتن یک خواب با کیفیت و راحت امری ضروری تلقی می شود که بطور کلی روی سلامت عمومی بدن نیز تاثیر خواهد داشت.

 

تاثیر خواب بر ریزش مو

بهترین زمان خواب برای داشتن موهایی سالم

در این مقاله درباره ی اثر خواب بر ریزش مو صحبت کردیم، اما بهترین زمان خواب برای داشتن موهایی سالم و با طراوت چه موقع هست؟

دانشمندان معتقدند که خواب شبانه بین ساعت 10 شب تا 5 صبح چه از نظر کمی و چه از نظر کیفی به مراتب بهتر از خواب روزانه هست. برخی از افراد تصور می کنند که می توانند شب ها دیرتر بخوابند و از آن طرف روزها را دیرتر بیدار شوند. این سبک خوابیدن از نظر میزان زمان خواب، تا 8 ساعت مفید است. اما از نظر اثرات مفید خواب بر بدن و موها، چنین خوابی به هیچوجه مناسب نیست! اما شما می توانید با توجه به برنامه زندگی تان، آن را مدیریت کنید تا بین بازه زمانی 10 شب الی 5 صبح خوابی کافی و مناسبی داشته باشید.

بهترین زمان خوابیدن

راهکارهای رفع مشکل کم خوابی

افراد عادات خواب متفاوتی دارند. بعضی از اشخاص ممکن است تنها در صورت داشتن یک جای گرم، خوابشان ببرد و برخی دیگر امکان دارد که به بالشت و تخت خواب خود وابسته باشند. اگر شما جزء دسته دوم هستید، کارتان کمی سخت است. اما نگران نباشید! چرا که بسیاری از تولیدکنندگان کالاهای خواب، پیش‎تر به جای شما فکر کرده اند و از طراحی و تولید سرویس خواب دونفره استاندارد تا تهیه خوشخواب ها و بالشت های طبی و غیر طبی راحت را برای کمک کردن به رفع این مشکل طراحی و تولید کرده اند.

 2 شیوه ی منحصر بفرد برای از بین بردن تاثیر کم خوابی روی مو

در این قسمت از مقاله قصد داریم 2 روش را به شما معرفی کنیم که در زمینه مقابله با اثر خواب بر سلامت مو به شما کمک شایانی می‌کند:

  1. رنگ نور اتاق، موزیک ملایم و یا روشن کردن عود می تواند افراد را در وضعیت آرامش قرار داده و به خوابیدن آنها کمک کند.
  2. در صورتیکه اتاق خواب تان را برای داشتن یک خواب راحت تجهیز کرده اید، کافیست یک ساعت قبل از خواب گوشی تلفن تان را خاموش کرده و یا کنار بگذارید و با یک کتاب به تختخوابتان بروید.

احساس راحتی روز به روز به کیفیت خواب شما می افزاید و عادات بد خوابی شما را تغییر می دهد. اگر مشکلات بی خوابی و یا حتی ریزش مویتان ریشه ای تر بوده و بخاطر آن به دکتر مراجعه کرده اید، مطمئن باشید که تنظیم ساعت خواب تاثیر شگفت انگیزی روی بهبود شما خواهد گذاشت. در نتیجه برای خودتان و سلامتی پوست و مو و سلامت عمومی تان ارزش قائل شده و هر آنچه را که نیاز داشتن خوابی راحت است تهیه نمایید. این کار نه تنها صرف هزینه تلقی نشده، بلکه به نوعی سرمایه گذاری روی خودتان محسوب می شود.

ریزش مو بر اثر کم خوابی

ریزش مو موقتی بر اثر کمبود خواب

همانطور که تا به اینجای مقاله‎‎ی اثر خواب بر سلامت مو گفتیم، خواب برای بدن یک امر بسیار ضروری است و کمبود آن یا بدخوابی باعث ریزش شدید مو می شود. تاثیر کم خوابی روی مو فقط منجر به ریزش مو نمی‎شود، بلکه باعث از دست دادن درخشندگی مو، از دست دادن حجم مو، ایجاد موهایی پراکنده در سراسر پوست سر،  دور شدن خط مو نیز می‎شود. تنها و بهترین راه جلوگیری از این اتفاق تغییر سبک زندگی و داشتن خوابی آرام و مناسب هست. و اما اگر شما دچار ریزش مو بر اثر کمبود خواب شدید جای نگرانی نیست با تنظیم مناسب خواب خود این ریزش مو نیز قطع می‎ شود و فقط موقتی هست.

عوارض دیر خوابیدن

تا به اینجای کار از تاثیر خواب بر ریزش مو صحبت کردیم اما دیر خوابیدن و کم خوابی علاوه بر اثرگذاری روی سلامت موها بر سیستم‎های دیگر بدن نیز تاثیر می‎گذارد. عوارض دیگر دیر خوابیدن عبارتند از:

  •  ایجاد اختلال در فرایندهای یادگیری و حل‎ مسئله
  •  افسردگی و اضطراب
  •  ناتوانی جنسی و کاهش میزان باروری 
  • تاثیرات مخرب بر پوست و زیبایی
  •  رشد کم بدن و اضافه وزن

ریزش مو وقتی و خوابیدن

از تاثیر کالای خواب و تخت خواب غافل نشوید!

بری اینکه بتوانید زودتر بر تاثیر بی‌خوابی بر ریزش مو غلبه کنید بهتر است حتما علاوه بر مواردی که بالا گفته شد یک تجدید نظر در وسایل اتاق خواب، تخت خواب و … خود داشته باشد. این موارد تاثیرات مثبتی روی سلامت موی شما خواهند داشت.

سوالات متداول

1) تاثیر خواب بر ریزش مو چیست؟

خواب چه از نظر منفی چه از نظر مثبت بسیار زیاد روی سلامت موها تاثیرگذار است، بی خوابی مستقیما روی ریزش و نازکی مو تاثیر می گذارد و یک خواب با کیفیت و مناسب باعث جذب پروتئین برای مو و استحکام و سلامت آن می شود.

2) آیا کمبود خواب می تواند سبب ریزش مو شود؟

بله، دانشمندان معتقدند که کمبود خواب و خوابی بی کیفیت یکی از اصلی ترین پایه های ریزش مو برای زنان و مردان محسوب میشود.

3)بهترین و بدترین زمان خوابیدن بین چه ساعت هایی است؟

خواب شبانه بین ساعت 10 شب تا 5 صبح بهترین زمان خواب و خواب بین ساعت 6 عصر و 8 شب بدترین زمان خواب می باشد.

خودمونی بالسا

از آخرین ها ، اولین نفر مطلع شو

دیدگاهتان را بنویسید