روانشناسی رنگ فیروزه ای در دکوراسیون و اتاق

رنگ فیروزه ای در روان شناسی

رنگ فیروزه ای؛ بهترین رنگ برای افرادی است که دوستدار رنگ‌های آبی و سبز در دکوراسیون داخلی خانه هستند. این رنگ به دلیل احساسات متنوعی (آرامش، تازگی، تعادل) که در افراد ایجاد می‌کند، جایگاه خاص و ویژه‌ای در طراحی داخلی منازل پیدا کرده است. استفاده از سایه‌های فیروزه‌ای در طراحی خانه به شیک، روشن و مثبت شدن فضای آن کمک می‌کند. به عبارت دیگر، استفاده از این رنگ در دیوارها، کف و مبلمان باعث بزرگ‌تر به نظر رسیدن فضا می‌شود. ما در این مقاله روانشناسی رنگ فیروزه ای در دکوراسیون را برای شما شرح داده‌ایم. اگر به فکر استفاده از این رنگ پر‌آرامش در دکوراسیون خانه‌تان هستید، مطالعه این مقاله راهنمای خوبی برای‌تان خواهد بود.

رنگ فیروزه ای نماد چیست؟ نمادی از آسمانی صاف و اقیانوسی آرام

رنگ فیروزه ای یکی از رنگ‌های با‌اصالت ایرانی است که در معماری ایرانی نیز از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. این رنگ از رنگ‌های آبی، سبز و کمی زرد حاصل می‌شود. رنگ فیروزه ای در روانشناسی به سلامتی، آرامش، انرژی و درمان مشهور است. فیروزه ای رنگی است که در زمان خستگی و فشار روانی، به روح و جان ما انرژی دوباره می‌بخشد؛ همچنین در تصمیم‌گیری و فکر کردن درست نیز به ما کمک می‌کند.

روانشناسی رنگ فیروزه ای بیان می‌کند که این رنگ یک آرامش و صلح‌طلبی خاصی را به دنبال دارد که در هیچ رنگ دیگری دیده نمی‌شود؛ به‌علاوه، به‌راحتی با هر دکوراسیونی هماهنگ می‌شود. در واقع روانشناسی رنگ فیروزه ای در دکوراسیون عنوان می‌کند که این رنگ فیروزه‌ای را می‌توان هم در دکوراسیون‌های سنتی و کلاسیک و هم در دکوراسیون‌های مدرن به زیبایی به کار برد.

طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن یا سالن پذیرایی با رنگ فیروزه‌ای

برقراری حس آرامش و انرژی مثبت در سالن پذیرایی یا اتاق نشیمن اهمیت بسیاری دارد. با استفاده از رنگ فیروزه‌ای می‌توانید این احساسات را در فضای خانه خود به ارمغان آورید. اگر قصد دارید خانه شما در هر زمانی، حال و هوای بهاری داشته باشد، در پذیرایی خانه از رنگ فیروزه‌ای استفاده کنید. یکی از بهترین ایده‌ها برای استفاده از رنگ فیروزه‌ای در اتاق نشیمن یا سالن پذیرایی، انتخاب مبلمان به این رنگ است. در انتخاب مبلمان با طیف رنگی فیروزه‌ای دست شما کاملا باز است.

روان شناسی رنگ فیروزه ای

شما می‌توانید همه مبلمان خود را با طیف رنگی روشن یا سیر از این خانواده انتخاب کنید. هم‌چنین می‌توانید این رنگ جذاب و آرامش‌بخش را در کنار رنگ‌هایی همچون نقره‌ای، دودی و صورتی به کار ببرید. اگر مبلمان پذیرایی شما به رنگ فیروزه‌ای است، برای پرده‌ها می‌توانید از رنگ‌های گرم مانند طلایی به‌عنوان رنگ مکمل استفاده کنید. هم‌چنین می‌توانید برای ایجاد جلوه‌ای خاص و زیبا همراه مبلمان فیروزه‌ای، در دکوراسیون سالن پذیرایی فرش‌هایی به رنگ کرم یا قهوه‌ای برگزینید.

خلق فضایی آرامش‌بخش با رنگ فیروزه‌ای در اتاق‌خواب

در ادامه بحث روانشناسی رنگ فیروزه ای در دکوراسیون می‌توان گفت که این رنگ بهترین انتخاب برای اتاق خواب محسوب می‌شود. شما می‌توانید برای اتاق خواب افراد مختلف از این رنگ به‌عنوان یکی عنصر آرامش‌بخش در فضا بهره ببرید. یکی از زیباترین ایده‌ها برای استفاده از رنگ فیروزه‌ای در اتاق خواب، رنگ کردن دیوار به رنگ فیروزه‌ای است. پرده‌های فیروزه‌ای به همراه رنگ سفید نیز انتخابی فوق‌العاده برای دیزاین دکوراسیون اتاق خواب محسوب می‌شوند. با این انتخاب حس نشاط و سرزندگی در اتاق خواب نیز تقویت می‌شود.

فرش و کفپوش اتاق خواب نیز با ترکیبی از چوب و رنگ مذکور زیبایی خاصی به اتاق خواب شما می‌بخشد. یکی دیگر از ایده‌های خاص و منحربه‌فرد برای استفاده از این رنگ پر‌آرامش در فضای اتاق خواب، انتخاب سرویس خواب و کالای خواب فیروزه‌ای است. تنوع طیف رنگی فیروزه‌ای باعث می‌شود تا دست شما برای انتخاب روتختی باز باشد. روتختی با این طیف رنگی برای تختی به رنگ سفید یا طرح چوب انتخاب بی‌نظیری خواهد بود.

حس نشاط و تحرک در آشپزخانه با ترکیبی از رنگ‌ فیروزه‌ای

استفاده از رنگ فیروزه‌ای در طراحی داخلی آشپزخانه، انرژی فضا را بالا می‌برد و آشپزخانه را به فضایی باطراوت و بانشاط تبدیل می‌کند. با گنجاندن این رنگ در کابینت‌ها، کانترها و بک اسپلش‌ها، آشپزخانه به فضایی پرجنب‌وجوش و دلپذیر برای گذراندن اوقات آشپزی تبدیل می‌شود. فیروزه‌ای طیف رنگی جذاب و متنوعی دارد. انتخاب تجهیزات آشپزخانه با طیف رنگی سیر یا روشن این رنگ به‌راحتی می تواند با وسایل برقی نقره‌ای و سایر بخش‌های این فضا هماهنگ شود.

در‌صورت به کار بردن یک رنگ تکمیل‌کننده همراه با رنگ فیروزه‌ای، می‌توانید سراغ رنگ‌ خاکستری یا فیلی بروید. اگر کاشی و بین کابینتی‌ها را با طیف فیروزه‌ای انتخاب کرده‌اید، هماهنگی آن با کابینت‌هایی از رنگ خاکستری یا فیلی بسیار جذاب خواهد بود. هم‌چنین اگر رنگ دیوار‌های آشپزخانه شما سفید است و نمی‌خواهید رنگ دیوارها را تغییر دهید، از رنگ فیروزه‌ای برای پرده آشپزخانه استفاده کنید.

روان شناسی رنگ فیروزه ای در اتاق خواب

مطلب پیشنهادی: بهترین رنگ برای اتاق خواب از نظر روانشناسی

دیزاین حمام و سرویس بهداشتی با استفاده از رنگ فیروزه‌ای

استفاده از رنگ فیروزه‌ای در دکوراسیون سرویس بهداشتی و حمام نیز بسیار رایج است. رنگ مذکور به‌دلیل ماهیت آرامش‌بخش و نشاط‌آوری که دارد، این فضاهای کوچک را دلباز‌تر جلوه می‌دهد. در دکوراسیون سرویس بهداشتی و حمام هماهنگی این رنگ با سفید نیز بسیار جذاب بوده و این فضا را دلبازتر نشان می‌دهد.

اگر دیوار و کف حمام یا سرویس بهداشتی شما از جنس کاشی است، فیروزه‌ای رنگ جذابی برای انتخاب کاشی‌ خواهد بود. تنوع کاشی‌ کف حمام و سرویس بهداشتی با این طیف رنگی بسیار بالاست و به‌راحتی با سایر تجهیزات این فضا هماهنگ می‌شود.

انتخاب ترکیب رنگی مناسب برای رنگ فیروزه ای در دکوراسیون خانه

رنگ فیروزه‌ای در دکوراسیون منزل خصوصا در مورد اتاق زوجین و سرویس خواب دونفره معجزه می‌کند. برای تلطیف این رنگ می‌توانید از رنگ‌های مختلفی در کنار استفاده کنید. بهترین رنگ‌ها برای ترکیب با رنگ فیروزه‌ای شامل موارد زیر می‌شوند:

 • سفید: روانشناسی رنگ فیروزه ای در دکوراسیون بیان می‌کند که رنگ سفید در کنار فیروزه‌ای، آرامش درونی را چندین برابر کند.
 • سبز: رنگ سبز در دکوراسیون داخلی به‌خوبی اعتدال و توازن فیروزه‌ای را حفظ می‌کند.
 • قهوه‌ای روشن: از این ترکیب رنگی می‌توانید در آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی استفاده کنید.
 • زرد: رنگ زرد در دکوراسیون و خانواده آن (لیمویی، خردلی و زرد بسیار روشن)، می‌تواند به راحتی با طیف فیروزه‌ای هماهنگ بشود.

علاوه‌بر رنگ‌های فوق، می‌توان به صورتی کم رنگ، کرم، مشکی، بنفش، قرمز تیره و شکلاتی در کنار رنگ فیروزه‌ای نیز اشاره کرد. البته انتخاب این رنگ‌ها برای رنگ مکمل فیروزه‌ای و استفاده آن به‌عنوان رنگ اتاق خواب دخترانه نیاز به جسارت بیشتری دارد.

روان شناسی رنگ فیروزه ای در دکوراسیون

مطلب پیشنهادی: روانشناسی رنگ اتاق کودک

انتخاب لوازم با رنگی هماهنگ با فیروزه‌ای برای دکوراسیون داخلی خانه

با نکاتی که در مورد روانشناسی رنگ فیروزه ای در دکوراسیون به آن‌ها اشاره کردیم می‌توان نتیجه گرفت که این رنگ یکی از بهترین و با‌احساس‌ترین رنگ‌ها برای فضای خانه است. رنگ فیروزه‌ای، در دنیای دکوراسیون داخلی، یک انتخاب‌ خاص و تأثیرگذار بر عواطف ماست. نکته مهم در استفاده از این انتخاب رنگ‌های متضاد و مکمل برای آن است که در مطالب فوق به‌طورکلی به‌ آن اشاره کردیم.

چنانچه قصد دارید از این رنگ در دکوراسیون منزلتان بهره‌ ببرید، وقت را تلف نکنید و مناسب‌ترین لوازمی که فکر می‌کنید با رنگ فیروزه‌ای هماهنگ هستند را از همین سایت برگزینید. به‌عنوان مثال در اتاق خواب انتخاب یک سرویس خواب یک نفره یا دونفره چوبی کرم یا سفید به همراه یک روتختی فیروزه‌ای ترکیبی جالب و حس شگفت‌انگیزی را برای‌شما به ارمغان می‌آورند. اگر شما نیز در مورد استفاده از رنگ فیروزه‌ای ایده دیگری برای طراحی دکوراسیون دارید، با ما و سایر همراهان بالسا در قسمت نظرات  به اشتراک بگذارید.

 • 1

  برای استفاده از رنگ فیروزه‌ای در فضاهای کوچک باید چه نکاتی را رعایت کرد؟

  در فضاهای کوچک می‌توانید از رنگ فیروزه‌ای به‌عنوان جزء کوچکی از دکوراسیون مثل مبلمان یا وسایل تزئینی استفاده کنید؛ این نوع طراحی کمک می‌کند تا فضای شما بزرگ‌تر به نظر برسد.
 • 2

  برای ایجاد تعادل در استفاده از رنگ فیروزه‌ای در دکوراسیون چه کاری انجام دهیم؟

  برای حفظ تعادل، می‌توانید از رنگ‌های ملایم و خنثی مانند سفید یا خاکستری در کنار رنگ فیروزه‌ای استفاده کنید. علاوه‌بر این، ترکیب فیروزه‌ای با رنگ‌هایی همچون زرد یا صورتی نیز ایده مناسبی برای دکوراسیون خواهد بود.
 • 3

  در کدام بخش از دکوراسیون منزل می‌توان از رنگ فیروزه‌ای استفاده کرد؟

  از رنگ فیروزه‌ای می‌توانید در اتاق نشیمن، اتاق خواب، یا حتی در حمام و آشپزخانه استفاده کنید. همچنین، اجزای کوچک مثل پارچه‌ها، پرده‌ها یا وسایل دکوری نیز انتخابی مناسب برای استفاده از این رنگ آرامش‌بخش در فضا هستند.

خودمونی بالسا

از آخرین ها ، اولین نفر مطلع شو

دیدگاهتان را بنویسید